Aile Sağlığı Merkezlerine bel ağrısı şikayetiyle başvuran erişkinlerde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life in adults admitted to Family Health Centers with complaints of low back pain
  1. Tez No: 960448
  2. Yazar: İRFAN SEMİZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE İNCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Tıpta Uzmanlık Tezi AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİNE BEL AĞRISI ŞİKAYETİYLE BAŞVURAN ERİŞKİNLERDE YAŞAM KALİTESİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ İrfan SEMİZOĞLU Karabük Üniversitesi Karabük Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Doç. Dr. Habibe İNCİ Aralık 2024, XX sayfa Giriş ve Amaç: Bu araştırmada, aile sağlığı merkezine başvuran yetişkin bireylerde bel ağrısı sıklığını etkileyen faktörlerin yaşam kalitesine olan etkileri incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma kesitsel tipte olup, 01.04.2024-01.09.2024 tarihleri arasında, Karabük il sınırları içinde aile sağlığı merkezine başvuran kişilerle yapılmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden kişilerden yazılı onam alınarak yüz yüze anket uygulanması yapılmıştır. Çalışmaya 215 kişi katılmıştır. Anket formunda ilk olarak çalışmaya katılmayı kabul edenlerin demografik verileri yer almaktadır. Sonrasında ise SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği yer almıştır. Verilerin analizi, SPSS 23 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada % 95 güven düzeyi kullanılmıştır. Cronbach Alfa değerlerine göre SF-12 Yaşam Kalitesi Ölçeği yüksek derecede güvenilirdir. v Bulgular: Araştırma bulgularına göre, yaş arttıkça fiziksel ve mental bileşen puanlarının düştüğü, erkeklerin mental yaşam kalitesinin kadınlara göre daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Çocuk sayısındaki artışın, özellikle 3 ve daha fazla çocuğu olanlarda fiziksel ve mental yaşam kalitesini olumsuz etkilediği gözlemlenmiştir. Beden kitle indeksi normal olan bireylerin fiziksel ve mental bileşen puanlarının daha yüksek olduğu, obez bireylerde ise bu puanların düştüğü saptanmıştır. Sigara içenlerin yaşam kalitesi puanlarının genelde daha yüksek olduğu belirlenmiş, ancak dul ve boşanmış bireylerin yaşam kalitelerinin evli ve bekârlara göre daha düşük olduğu bulunmuştur. Eğitim düzeyinin yükselmesiyle yaşam kalitesinin arttığı, geliri giderinden fazla olan bireylerin daha yüksek yaşam kalitesine sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışmayanlar ve ev hanımları gruplarının fiziksel ve mental yaşam kalitesi puanlarının düşük olduğu, iş hayatındaki fiziksel ve mental etkilerin zamanla birikerek yaşam kalitesini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Egzersiz yapan bireylerin yaşam kalitesinin daha iyi olduğu, bel ağrısı olan bireylerin ise yaşam kalitesinin belirgin şekilde düştüğü görülmüştür. Özellikle kronik bel ağrısı, ağrı kesici kullanımı ve fiziksel tedavi gibi faktörlerin yaşam kalitesini önemli ölçüde azalttığı ortaya konmuştur. Bel ağrısının öz bakım, hareket kısıtlılığı, uyku, gezme ve yolculuk gibi günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanmış, fiziksel ve mental yaşam kalitesini düşürdüğü tespit edilmiştir. Ayrıca, bel ağrısının şiddeti ile işyerinde oturma süresi ve çocuk sayısı arasında zayıf bir pozitif ilişki olduğu, maddi durum ile bel ağrısı şiddeti arasında ise zayıf bir negatif ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Sonuç: Çalışmamız sonucunda, bel ağrısının bireylerin fiziksel ve mental yaşam kalitesini çok yönlü olarak etkilediğini ve çeşitli demografik, sosyoekonomik ve sağlıkla ilgili faktörlerin bu etkileri güçlendirebileceğini göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Bel ağrısı, yaşam kalitesi, yetişkinler, aile hekimliği Bilim Kodu : 1004
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EVALUATION OF THE QUALITY OF LIFE IN ADULTS ADMITTED TO FAMILY HEALTH CENTERS WITH COMPLAINTS OF LOW BACK PAIN İrfan SEMİZOĞLU Karabük University Faculty of Medicine Department of Family Medicine Thesis Advisor: Assoc. Prof. Dr. Habibe İNCİ December 2024, XX pages Introduction and Purpose: Low back pain is a type of pain that is often accompanied by leg pain and can also be defined as muscle spasm that occurs between the lower end of the ribs and the upper end of the inferior gluteal folds. In this study, the effects of factors affecting the frequency of low back pain on quality of life in adult individuals who applied to a family health center were examined. Materials and Methods: This study is cross-sectional and was conducted between 01.04.2024 and 01.09.2024 with individuals who applied to a family health center within the borders of Karabük province. Written consent was obtained from those who agreed to participate in the study and a face-to-face survey was conducted. 215 people participated in the study. The survey form first included demographic data of those who agreed to participate in the study. Then, the SF-12 Quality of Life Scale was included. Data analysis was performed using the SPSS 23 program. A 95% vii confidence level was used in the study. According to Cronbach's Alpha values, the SF-12 Quality of Life Scale is highly reliable. Findings: According to the research findings, it was determined that physical and mental component scores decrease with increasing age, and men have better mental quality of life than women. It was observed that the increase in the number of children, especially in those with 3 or more children, negatively affects the physical and mental quality of life. It was determined that individuals with a normal body mass index have higher physical and mental component scores, while these scores decrease in obese individuals. It was determined that smokers generally have higher quality of life scores, but widows and divorced individuals have lower quality of life than married and single individuals. It was understood that quality of life increases with increasing education level, and individuals whose income is higher than their expenses have higher quality of life. It was determined that groups such as unemployed and housewives have lower physical and mental quality of life scores, and that physical and mental effects of work life accumulate over time and negatively affect quality of life. It was observed that individuals who exercise have better quality of life, while the quality of life of individuals with back pain decreases significantly. It was revealed that factors such as chronic back pain, painkiller use and physical therapy significantly reduce quality of life. The negative effects of low back pain on daily life activities such as self-care, limited movement, sleep, walking and traveling have been emphasized, and it has been determined that it reduces physical and mental quality of life. In addition, it has been determined that there is a weak positive relationship between the severity of low back pain and the duration of sitting at work and the number of children, and a weak negative relationship between financial status and the severity of low back pain. Conclusion: Our study shows that low back pain affects individuals' physical and mental quality of life in many ways, and various demographic, socioeconomic and health-related factors can strengthen these effects. Keywords : Low back pain, quality of life, adults, family medicine Scientific Code : 1004