Dahiliye servisinde yatan hastalarda hiperparatiroidi sıklığının, etiyolojisinin ve mortalite üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of hyperparathyroidism frequency, etiology and its effect on mortality of hospitalized patients in internal medicine service
- Tez No: 734138
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Paratiroid hormon (PTH), mineral homeostazının önemli bir düzenleyici hormonudur. Hiperparatiroidizm (HPT), yüksek paratiroid hormonu salınımı ile sonuçlanan paratiroid bezlerinin aşırı aktivasyonudur. HPT en sık görülen üçüncü endokrin hastalıktır ve ayaktan hastalarda görülen hiperkalseminin en sık nedenidir. Primer veya sekonder hiperparatiroidizmden kaynaklanan aşırı PTH konsantrasyonları olan kişilerde kardiyovasküler hastalık (KVH) ve tüm nedenlere bağlı mortalite riski daha yüksektir. Çalışmamızda dahiliye servisinde yatan hastalarda hiperparatiroidinin sıklığını, etiyolojisini ve mortalite üzerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne 01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında herhangi bir sebepten yatarak takip ve tedavi edilen, 18 yaş üzeri ve paratiroid hormon düzeyi bakılan 1595 hasta dâhil edildi. Hastaların başvuru anındaki tüm klinik ve laboratuvar verileri hastane bilgi sistemi ve epikriz bilgilerinden değerlendirilip kaydedildi. PTH değeri 88 pg/dL üzerinde olan hastalar hiperparatiroidi olarak tanımlandı ve çalışma grubunu oluşturdu. PTH değeri 12-88 pg/mL eşit ve arasındaki değerler normal kabul edildi ve bu hastalar kontrol grubunu oluşturdu. Taburcu edilenler iyi prognoz; yoğun bakıma gidenler ve vefat edenler kötü prognoz olarak kabul edildi. Hastaların takip süresi son hasta alımından sonra en az 2 yıl olacak şekilde mortalite verileri kaydedildi. Çalışma grubu ve kontrol grubunun demografik verileri, laboratuvar bulguları ve komorbiditeleri incelendi. Mortaliteyi etkileyen faktörlerin çok değişkenli analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Parathyroid hormone (PTH) is an important regulatory hormone of mineral homeostasis. Hyperparathyroidism (HPT) is an over-activation of the parathyroid glands that results in increased parathyroid hormone secretion. HPT is the third most common endocrine disease and the most common cause of hypercalcemia in outpatients. People with excessive PTH concentrations resulting from primary or secondary hyperparathyroidism have a higher risk of cardiovascular disease (CVD) and all-cause mortality. In our study, we aimed to evaluate the frequency, etiology and effect of hyperparathyroidism on mortality in patients hospitalized in the internal medicine service. Materials and Methods: A total of 1595 patients over the age of 18 who were hospitalized and treated for any reason between 01.01.2019 and 31.12.2019 at the Health Sciences University Haseki Training and Research Hospital Internal Diseases Clinic, and whose parathyroid hormone levels were checked were included. All clinical and laboratory data of the patients at the time of admission were evaluated and recorded from the hospital information system and epicrisis report information. Patients with a PTH value above 88 pg/dL were defined as hyperparathyroidism and formed the study group. PTH values between 12 and 88 pg/mL were considered normal and these patients constituted the control group. Those discharged were considered good prognosis; those who went to the intensive care unit and died were considered to have a poor prognosis. Mortality data were recorded so that the follow-up period of the patients was at least 2 years after the last patient admission. Demographic data, laboratory findings and comorbidities of the study group and control group were examined. Multivariate analysis of factors affecting mortality was performed.