COVID-19 pnömonisi nedeniyle yatırılan hastalarda anti-enflamatuvar /anti-sitokin tedavi pratiğinin (pulse steroid, anakinra, tosilizumab) değerlendirilmesi
Evaluation of anti-inflammatory/anti-cytokine treatment practice (pulse steroid, anakinra, tosilizumab) in hospitalized patients with COVID-19 pnomonia
- Tez No: 734139
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ESRA ATAOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, İç Hastalıkları, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Ağır hastalık grubundaki Covid-19 hastalarında kullanılan anti-enflamatuvar ve anti-sitokin tedavi pratiğinin değerlendirilmesini ve bu tedavilerin hastane yatış süresi, yoğun bakıma gidiş ve mortalite üstüne etkilerini karşılaştırarak elde ettiğimiz veriler ışığında efektif tedavi uygulamasının belirlenmesine katkıda bulunmayı hedefledik. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pandemi Dahiliye servisinde 2020-2021 yıllarında yatırılarak tedavi edilmiş 900 hasta tarandıktan sonra içerisinden oksijen ihtiyacı gelişmemiş, anti-enflamatuvar veya anti-sitokin tedavi almamış hastalar çıkarılarak; ağır hasta grubunda bulunan 302 hasta ile yapılmıştır. Hastaların başvuru anı klinik, radyolojik, laboratuvar bulguları, tedavilerinde kullanılan ajan çeşitleri (250mg metilprednizolon“pulse steroid”, anakinra, tosilizumab), yatış süreleri, hastaneden çıkış şekilleri kaydedilmiş ve birbirleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Hastalar sağ taburcu olanlar ile hastane içinde vefat edenler; ve sağ olarak servisten taburcu edilenler, yoğun bakıma sevk edilenler ve vefat edenler olarak iki ve üç ayrı grup şeklinde analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların 177'si (%58,6) erkektir. Ortalama yaşları (yıl) 59,34±14,6'dır. Hastaların 87'si hastane yatışı sırasında ölmüştür. Hastalarda en fazla görülen komorbid hastalık hipertansiyondur (%48,7). Hipertansiyon, kardiyovasküler hastalık, kronik böbrek yetmezliği, solid organ tümör öyküsü ve nörolojik hastalığı bulunan hastalarda ölüm oranı anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Evaluation of anti-inflammatory and anti-cytokine therapy practice used in Covid-19 patients of severe disease group; In the light of the data we obtained by comparing the effects of these treatments on length of hospital stay, icu admission and mortality, we aimed to contribute to the determination of the clinically most effective treatment practice. Materials and Methods: This study was conducted with 302 patients from the severe disease group by screening 900 patients who were hospitalized and treated in the Pandemic Internal Medicine Service of Sultangazi Haseki Training and Research Hospital in the years 2020-2021. The patients who did not receive oxygen support and who did not treated with anti-inflammatory or anti-cytokine agents, were excluded. The clinical, radiological and laboratory findings of the patients at hospital admission, the types of agents used in their treatment (250mg methylprednisolone pulse steroid, anakinra, tocilizumab), hospital length of stay, and the way they were discharged from the hospital were recorded then the relationship between each other was examined. The patients were analyzed as two and three separate groups as those who were discharged alive and those who died in the hospital; those who were discharged from the ward alive, those who were transferred to the icu, and those who died in hospital. Results: 177 (58.6%) of the patients were male. Mean age (years) of all patients was 59.34±14.6 years. 87 of them died during hospitalization. The most common comorbid disease was hypertension (48.7%). The mortality rate was found to be significantly higher in patients with hypertension, cardiovascular disease, chronic renal failure, solid organ tumor history and neurological disease.