Seyahat acentelerinde tur düzenleme ve dışa yönelik turların (outgoing) başarısı için gerekli koşulların belirlenmesini amaçlayan bir araştırma
Tour operation in travel agencies
- Tez No: 73414
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
DOKTORA TEZ OZU SEYAHAT ACENTALARINDA TUR DÜZENLEME VE DIŞA YÖNELİK TURLARIN (OUTGOING) BAŞARISI İÇİN GEREKLİ KOŞULLARIN BELİRLENMESİNİ AMAÇLAYAN BİR ARAŞTIRMA Sabah Kozak Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Nisan 1998 Danışman: Prof.Dr. Davut AYDIN Seyahat acentalarının tur düzenleme faaliyetinin yapısal bütünlük içinde anlatıldığı ve Türkiye'den yurtdışına yapılan tur operasyonlarının analiz edildiği bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; seyahat acentalarının genel olarak yapısı ve faaliyetlerine ilişkin bilgileri kapsamaktadır. İkinci bölümde tur kavramı geniş kapsamda ele alınmış, üçüncü bölümde tur tasarımının temel prensipleri anlatılarak, dördüncü bölümde tur operasyon süreci açıklanmıştır. Çalışmanın beşinci ve araştırma bölümünde ise Türkiye'de outgoing yapan seyahat acentalarının dışa yönelik turlarının analiz sonuçları verilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır. İstanbul ilindeki işletme belgeli A grubu seyahat acentaları ile çalışılan araştırmada; ilk olarak outgoing yapan acentaların kurumsal yapısına ve insan kaynaklarına ilişkin bulgular değerlendirilmiştir. İkinci aşamada yurtdışına düzenlenen turların tasarımına ve operasyonel analizine ilişkin bulgular, üçüncü olarak ise bu turların katılımcılarına yönelik bulgular değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; outgoing yapan seyahat acentalarının yapısal büyüklüğü, diğer faaliyet alanları ve çalışanlarının özellikleri belirlenmiştir. Aynı zamanda dışa yönelik turların tasarım ve operasyon aşamasında izledikleri yol ve kullandıkları yöntemler ortaya çıkarılmıştır. Son olarak yurtdışı turlarına katılım amaçları ve nitelikleri saptanmıştır. Bu çalışma ile kazanılan bilgi ve tecrübeler; Türkiye'deki seyahat acentalarının outgoing faaliyeti ile ilgili olarak bugünkü çalışma yöntemini açıklamada yararlı olması beklenmektedir. Böylece oluşturulan veri tabanının dışa yönelik turların başarılı olması için gerekli koşulların belirlenmesinde etkin rol oynayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, which constitutes 5 parts tour operation activities in travel agencies have been explained within a structural unity; and outgoing tour operations have been analyzed. The first part includes information about the overall structure and activities of travel agencies. In the second part the“tour”concept has been broadly explored; in the third part the basic principles of tour design have been described; and in the fourth part tour operation process has been explained. In the fifth part of the study, which is the actual research part, the results of outgoing tour analyses in the travel agencies in Turkey have been given; and a general evaluation has been made. In the research conducted in Group a travel agencies with business licence in Istanbul, first, the findings related to institutional structure and human resources of outgoing travel agencies have been evaluated. In the second stage; the findings about outgoing tour design and its operational analyses; and in the third stage the findings related to those tour participants have been discussed. In the end of the study, the structural size of outgoing travel agencies; other activity areas as well as the characteristics of the personnel have been determined. Besides, the ways followed and the methods used during outgoing tour design and operation stage have been identified. Last, the participation aims and the qualifications of the tour travellers have been determined. The information and experience obtained from that study are expected to be helpful in explaining the current working methods about outgoing activities in the travel agencies in Turkey. Thus, the database obtained from this study is thought to play an important role in identifying the points needed for the success of outgoing tours.