Üretim öncesi kalite kontrolunda Taguchi yöntemi ve kükürtdioksit giderici sitrat yöntemine uygulanması
Taguchi methods in off-line quality control and application to the sulphurdioxide absorbant citrat method
- Tez No: 73415
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HOŞCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ ÜRETİM ÖNCESİ KALİTE KONTROLUNDA TAGUCHÎ YÖNTEMİ VE KÜKÜRTDİOKSİT GİDERİCİ SİTRAT YÖNTEMİNE UYGULANMASI C. Hakan Kağnıcıoğlu İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1998 Danışman: Prof. Dr. Yaşar Hoşcan Üretim öncesi kalite kontrol disiplini, ürün ya da üretim süreci geliştirme işini yapan mühendisin işini kaliteli yapmasını ve aynı zamanda kaliteli bir ürün ya da üretim sürecinin olası en düşük maliyetle üretilmesini sağlar. Bu disiplin, kayıp fonksiyonunun anlaşılmasına dayanır ve üç aşamada yapılır: sistem tasarımı, parametre tasarımı ve tolerans tasarımı. Kalitenin üründeki sapmalarla bozulduğu ve bu sapmaların müşterileri olumsuz etkilediği bilinen bir gerçektir. Taguchi yönteminin bunu engellemeye yönelik yaklaşımı, onu diğer kalite kontrol yöntemlerinden farklı yapmaktadır. Taguchi'nin tam ve bütünleşik sistemi, ürün(üretim süreci) spesifikasyonlanm belirlemekte, bu spesifikasyonlara göre tasarım geliştirmekte ve ürünün(üretim sürecinin) bu spesifikasyonlara göre üretilmesinde yardımcı olmaktadır. Taguchi yöntemi, performansı etkileyen gürültü kaynaklarından kurtulmak yerine, ucuz malzeme ve parçalar kullanarak gürültü kaynaklarına karşı duyarsız ürün(üretim süreci) kurmaya çalışır. Bu çalışmanın uygulamasında, sitrat yöntemi için gürültü kaynaklarına karşı duyarsız en iyi kontrol faktörleri düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The discipline of off-line quality control enables the product or process development engineer to do his job in a quality manner and at the same time produce a quality product or process at the lowest possible cost. This discipline is based on an understanding of the loss function and is done in three stages: system design, parameter design and tolerance design. It is a common fact that quality is destroyed by variability and this variability affects customers negatively. Taguchi's approach to prevent this variability makes this approach different from other methods of quality control. Taguchi's complete and integrated system assists to determine product(process) specifications, develop design and manufacture the product(process) according to these specifications. Rather than remove the sources of noises affecting the performance, Taguchi method seeks to build products and processes that are robust against sources of noises, using inexpensive components and materials. In the application of this study, the optimal control factors levels that are robust against the sources of noises have been tried to determine for the citrat process.