Endoskopik retrograd kolanjiopankreatografi(ERKP) sonrası komplikasyon gelişen hastalarda vücut kitle indeksi(VKİ) ile komplikasyonlar arasındaki ilişki
The relationship between body mass index (BMI) and complications in patients who developed after endoscopic retrograd colangiopancreatography (ERCP)
  1. Tez No: 734140
  2. Yazar: JAMAL ABULFAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KARABULUT, DR. ALPEN YAHYA GÜMÜŞOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve Amaç Günümüzde ERKP pankreatobiliyer birçok hastalığın tanısı ve özellikle tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. İnvaziv bir işlem olması nedeniyle ERKP işlemine bağlı birçok komplikasyon gelişebilmektedir. Pankreatit, kanama ve perforasyon ERKP sonrası gelişen en sık komplikasyonlardır. ERKP`deki son gelişmeler ve edinilen tecrübeler sayesinde komplikasyon oranlarında ciddi azalma izlenmekle birlikte mevcut komplikasyonlar halen ciddiyetini korumaktadır. ERKP işlemine bağlı gelişen komplikasyonlarda bu riski artıran birçok faktör belirlenmiştir. Günümüzde Post-ERKP komplikasyonları ile ilişkili olabilecek faktörlerle alakalı birçok çalışma olmasına rağmen, literatürde VKİ ile komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi değerlendiren az sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda ERKP sonrası komplikasyon gelişen hastalarda VKİ ile komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Genel Cerrahi Kliniği'nde ERKP sonrası komplikasyon gelişen hastalar retrospektif olarak değerlendirildi. Kliniğimizde 1 Ocak 2018 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında ERKP sonrası komplikasyon gelişen toplam 196 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar VKİ değerlerine göre üç gruba ayrılarak, çalışmaya dahil edilen hastalarda yaş, cinsiyet, ERKP işleminin endikasyonu, acil veya elektif olması, işlem sayısı, işlem süresi, papilla manipulasyonu, pankreas kanülasyonu, zor kanülasyon varlığı, işlem sonrası biliyer veya pankreatik stent yerleştirilmesi, Charlson Komorbidite İndeksi (CCI), antikoagülan ilaç kullanımı, komplikasyonlar (pankreatit, kanama, perforasyon), hastane yatış süresi ve mortalite oranları değerlendirildi. Bulgular Çalışmaya dahil edilen 196 hastada VKİ değerlerine göre olguların ERKP endikasyonları, acil ya da elektif olması, ERKP sonrası komplikasyon (pankreatit, kanama, perforasyon) ve hastane yatış süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). VKİ değerlerine göre fazla kilolu grubundaki olguların CCİ değerleri, normal kilolu grubundakilerden anlamlı olarak yüksek saptanmıştır (p=0,008), fazla kilolu grubundaki olguların işlem süresinin normal kilolu ve obez grubundakilerden anlamlı düşük olduğu (p=0,001; p=0,031) izlenmiştir. Sonuç Çalışmamızda ERKP sonrası komplikasyon gelişen hastalarda VKİ ile komplikasyonlar arasında ilişkinin olmadığı istatistiksel olarak ortaya konulmuştur. Bu ilişkinin daha net ortaya konulabilmesi için daha geniş hasta popülasyonu içeren çok merkezli randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim Currently, ERCP is widely used in the diagnosis and especially treatment of many pancreatobiliary diseases. Due to ERCP being an invasive procedure, many complications may develop. Pancreatitis, bleeding and perforation are the most common complications of ERCP. Although there is a significant reduction in complication rates thanks to the latest developments and experience in ERCP, complications still maintain their severity. Many factors have been identified which increase risk of complications related to the ERCP procedure. Although there are many studies on factors that may be associated with Post-ERCP complications, there are few studies in the literature evaluating the relationship between BMI and post procedure complications. In our study, we aimed to reveal the relationship between BMI and complications after ERCP procedure. Materials and Methods Patients who developed complications after ERCP, at University of Health Sciences, Faculty of Medicine, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Health Practice and Research Center, General Surgery Clinic were evaluated retrospectively. A total of 196 patients who developed complications after ERCP in our clinic between January 1, 2018 and December 31, 2021 were included in the study. The patients were divided into three groups according to BMI and analysed based on age, gender, indication of ERCP procedure, emergency or elective status, number of procedures, duration of the procedure, papilla manipulation, pancreatic cannulation, difficult cannulation, biliary or pancreatic stent placement after the procedure, Charlson Comorbidity Index (CCI) scores, anticoagulant drug use, complications (pancreatitis, bleeding, perforation) and duration of hospital stay and mortality were evaluated. Results In 196 patients who were included in the study, no statistically significant difference was found for complications after ERCP (pancreatitis, bleeding, perforation) and hospitalization times (p>0.05), based on BMI values, indications for ERCP and emergency status. According to BMI values, the CCI scores of the patients in the overweight group was significantly higher than those in the normal weight group (p=0.008). In addition, the procedure time of the patietns in the overweight group was significantly lower than those in the normal weight and obese groups (p=0.001; p= 0.031). Conclusion In our study, it was statistically demonstrated that there was no relationship between BMI and complication rates after ERCP procedure. Multicenter randomized controlled studies with a larger patient population are needed to reveal this relationship more clearly.