Self-other model of narcissistic depression: The mediating role of rejection sensitivity and self-compassion between vulnerable narcissism and depressive inclinations
Narsisistik depresyonda ben-öteki modeli: Reddedilme duyarlılığı ve öz-anlayışın kırılgan narsisizm ve depresif eğilimler arasındaki aracı rolü
- Tez No: 734158
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM DEMİR ÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Teorik arka plan kırılgan narsisizmin, reddedilmeyi engelleme ve koşula bağlı öz değerlerini arttırma çabalarının yaşayabilecekleri depresif eğilimlerde etkili olabileceğini desteklemektedir. Kırılgan narsisizm, depresyon, reddedilme duyarlılığı ve öz anlayış kavramlarının detaylı olarak incelenmesi sonucunda ilgili literatürün bu kavramları birbirleriyle ayrı ayrı ilişkilendirdiği fakat bu kavramlar arasında ayrı ayrı tanıdığı ilişkileri yapısal bir modele uyarlayarak birarada test etmediği görülmüştür. Oysaki teorik arka plan kırılgan narsisistik kişilik yapısına sahip bireylerin, reddedilmeyi engelleme ve koşula bağlı öz değerlerini arttırma çabalarının yaşayabilecekleri depresif eğilimlerde etkili olabileceğini desteklemektedir. Bu çalışmanın amacı da söz konusu ilişkilerin bir yapısal eşitlik modeli tekniği olan yol analizinde temsil edilerek incelenmesidir. Araştırma yaş ortalaması 41 olan 519 katılımcı ile çevrimiçi ölçme araçları kullanılarak gerçekleştirilmiştir.“Patolojik Narsisizm Envanteri”,“Beck Depresyon Envanteri II”,“Öz-Anlayış Ölçeği”ve“Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği”nden oluşan bir batarya uygulanmıştır. Korelasyon analizi sonucunda söz konusu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Yol analizlerine ilişkin sonuçlar öz anlayıştaki değişimin % 22'sinin ve reddedilme duyarlılığındaki değişimin % 28'inin kırılgan narsisizm ile açılandığını göstermiştir. Kırılgan narsisizmin depresif eğilimler üzerindeki dolaylı etkisinin öz anlayışın kısmi aracılığıyla gerçekleştiği doğrulanmıştır. Bununla birlikte reddedilme duyarlılığı depresif eğilimleri anlamlı düzeyde yordamamıştır. Analizler reddedilme duyarlılığının aracılık rolünü doğrulamasa da modelin bütünü için anlamlılığına istinaden kavramı modelde korumuştur. Model bütün olarak depresif eğilimlerdeki değişimin % 45'ini açıklamaktadır. Araştırma bulguları, alanyazın ve önceki araştırmalar ışığında tartışılmış, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Theoretical accounts support that vulnerable narcissist's efforts to avoid rejection in order to increase contingent and oscillating self-worth facing downwards in majority of times are the forerunner and maintaining representative agents of his or her depression. Vulnerable narcissism, depression, self-compassion, and rejection sensitivity have been distinctly examined and found to be associated in various research. However what is missing is a demonstration of those previously recognized associations in a structural model. The present study investigated those associations using structural equation modeling (SEM). Data from 519 participants were collected using Google Forms online software. Participants completed online versions of Demographic Form, Pathological Narcissism Inventory, Beck Depression Inventory II, Rejection Sensitivity Scale, and Self-compassion Scale. Both the measurement and the structural model provided a good to acceptable fit to the data. Results regarding to correlation analyses provided support for the significant level of associations between study variables. Results regarding to path analyses showed that 22 % of the variance in the self-compassion and 28 % of the variance in the rejection sensitivity was explained by vulnerable narcissism. Lisrel verified the indirect effect of vulnerable narcissism on depressive inclinations through partially mediator role of of self-compassion. On the other hands, depressive inclination was not found to be contingent on rejection sensitivity. Model explained % 45 of the total variance in depressive inclinations. The results have been discussed in consideration of literature. Implications for future research and for clinical practices have also been provided.