Ev kadınlarında algılanan ebeveyn tutumu ile somatizasyon arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolü
Moderate role of emotion regulation difficulty in the relationship between perceived parental attitudes and somatization level in house women
- Tez No: 734161
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, ev kadınlarının somatizasyon düzeyi ile algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracı rolünü incelemektir. Bu amaçla 20-50 yaş arası 300 kadın çeşitli internet platformları üzerinden araştırmaya katılmıştır. Katılımcılara Demografik Bilgi Formu, Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R) Somatizasyon alt boyutu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-Çocuk Formu (EMBU-C) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği-Kısa Form (DERS-16) ölçekleri uygulanmıştır. Yapılan korelasyon analizi sonucunda algılanan ebeveyn aşırı koruyuculuk ve reddedicilik tutumları arasında pozitif yönlü İlişki bulunmuştur. Algılanan ebeveyn aşırı koruyuculuk ve reddedicilik tutumları ile somatizasyon ve duygu düzenleme güçlüğü düzeyleri arasında pozitif yönde ilişki olduğu bulunmuştur. Algılanan ebeveyn duygusal sıcaklık tutumu, reddedici tutum ile arasında negatif yönlü ilişki olmasına rağmen somatizasyon ile arasında ilişki bulunamamıştır. Yapılan aracı değişken analizi sonucunda duygu düzenleme güçlüğü, algılanan anne aşırı koruyuculuk tutumu ile somatizasyon problemleri arasındaki ilişkiye ve algılanan baba tutumu ile somatizasyon arasındaki ilişkiye tam aracılık ettiği bulunmuştur. Analizler sonucunda elde edilen bulgular uyumsuz ebeveyn tutumlarının, yetişkin bireylerde duygu düzenleme güçlükleri yaşanmasında ve somatizasyon problemleri oluşmasında rol oynayacağını öne sürmektedir. Çalışmanın bulguları literatür kapsamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between housewives' somatization level and perceived parental attitudes, and the mediating role of difficulty in emotion regulation in this relationship. For this purpose, 300 women between the ages of 20-50 participated in the research through various internet platforms. Demographic Information Form, Symptom Checklist (SCL-90-R) Somatization sub-dimension, Abbreviated Perceived Parent Attitudes-Child Form (EMBU-C), and Emotion Regulation Difficulty Scale-Short Form (DERS-16) scales were administered to the participants. As a result of the correlation analysis, a positive relationship was found between perceived parental overprotection and rejection attitudes. It was found that there was a positive correlation between perceived parental overprotection and rejection attitudes and the levels of somatization and emotion regulation difficulties. Although there was a negative relationship between perceived parental emotional warmth and rejection, no relationship was found between somatization. As a result of the mediator variable analysis, it was found that it fully mediated the relationship between the perceived emotional dysregulation of the mother, the overprotective attitude and the somatization problems, and the relationship between the perceived father's attitude and somatization. The findings obtained as a result of the analysis suggest that maladaptive parental attitudes will play a role in the difficulties of emotion regulation and somatization problems in adults. The findings of the study were discussed within the scope of the literature.