Okul öncesi öğretmen adaylarının sanat eğitimine yönelik tutumlarının incelenmesi
Examination of attitudes of pre-school teacher candidates towards art education
  1. Tez No: 734191
  2. Yazar: HATİCE NUR GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL DALGAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmen adaylarının sanat eğitimine yönelik tutumlarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi ve okul öncesi öğretmen adaylarının sanat eğitimine ilişkin görüşlerini araştırmaktır. Araştırmada karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu, 2020-2021 yılları arasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Anabilim Dalı'nda öğrenimine devam eden 178 kadın ve 77 erkek olmak üzere toplam 255 adaydan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, ''Sanat Eğitimine Yönelik Tutum Ölçeği'', ''Kişisel Bilgi Formu'' ve ''Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizi, SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Araştırmanın nicel değişkenlerinin dağılımı Kolmogorov-Smirnov Normallik Testi ile değerlendirilmiş ve non-parametrik oldukları saptanmıştır. Bağımlı değişkenlerin ikili grup kıyaslamaları için Mann-Whitney U Testi ve ikiden fazla kategorili grupların kıyaslamaları için de Kruskal-Wallis H Testi ve Jonckheere-Terpstra Testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla tesadüfi olarak seçilen 19 kadın, 7 erkek olmak üzere toplam 26 aday ile görüşülmüştür. Adayların yanıtları içerik analizi ile incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, adayların sanat eğitimine yönelik tutum puanlarının yüksek olduğu görülmektedir. Erkek adayların, kadın adaylara oranla sanat eğitimine yönelik daha olumsuz tutum sergiledikleri tespit edilmiştir. Adaylarda öğrenim görülen sınıf seviyesi arttıkça sanattan hoşlanma ve sanatın katkısı durumunun; iletişimin artırıcı rolünün yükseldiği görülmüştür. Adayların ebeveyn eğitim seviyesi arttıkça sanattan hoşlanma ve sanatın katkısı durumunun; iletişimin artırıcı rolünün yükseldiği ortaya çıkmıştır. Tutumların mezun olunan lise türüne, büyüdükleri yere göre ve sanatsal çalışma yapıp yapmama durumlarına göre farklılaşmadığı görülmüştür. Sanat eğitimi alan adayların, sanat eğitimi almayan adaylara oranla daha olumsuz tutum sergiledikleri saptanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre adaylardan sanat eğitimi kavramı hakkında elde edilen görüşler arasında pek çok yönden önemli ve gelişim için gerekli olduğu, herkes için verilmesi gereken bir eğitim olduğu, ruhu yücelttiği ve farklı bakış açıları kazandırdığı yer almıştır. Adaylardan bir kısmının sanat eğitiminin tüm kademelerde verilmesi gerektiğini düşünürken bir kısmı eğitimin kişiye göre değiştiğini belirtmiştir. Elde edilen görüşler arasında sanat eğitiminin haftada birkaç saat ya da haftada birkaç gün verilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Adaylar, okul öncesi eğitimde sanat eğitiminin çocuklara sağladığı katkılara dair farklı bakış açısı kazandırdığı, kişisel gelişim sağladığı, yaratıcılığı geliştirdiği ve çok yönlü düşünmeyi sağladığını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the attitudes of pre-school teacher candidates towards art education in terms of various variables and to investigate their views on art education. Mixed research method was used. The study group consists of a total of 255 candidates, 178 women and 77 men, who continue their education at Burdur Mehmet Akif Ersoy University, Faculty of Education, Preschool Department between 2020-2021. The data of the research were collected with the“Attitude Scale Towards Art Education”,“Personal Information Form”and“Semi-Structured Interview Form”. The analysis of the quantitative data was made with the SPSS 22 program. The distribution of quantitative variables was evaluated with the Kolmogorov-Smirnov Test of Normality and they were found to be non-parametric. Mann-Whitney U Test was used for pairwise comparison of dependent variables, and Kruskal-Wallis H Test and Jonckheere-Terpstra Test were used for comparisons of groups with more than two categories. In the qualitative dimension, a total of 26 candidates, 19 women and 7 men, were interviewed randomly selected through a semi-structured interview form. Responses were analyzed by content analysis. As a result of the research, it is seen that the candidates' attitude scores towards art education are high. It has been determined that male candidates have more negative attitudes towards art education than female candidates. As the grade level and parental education level of the candidates increase, the state of liking and contributing to the arts; It has been observed that the enhancing role of communication has increased. It was determined that the candidates who received art education displayed more negative attitudes than the candidates who did not receive art education. Among the opinions obtained from the candidates about the concept of art education, it was stated that there is an important education in many ways. It has emerged that art education should be given a few hours a week or a few days a week. Candidates stated that art education in pre-school education gives children a different perspective on their contributions, provides personal development, develops creativity and enables multidimensional thinking.