Sosyal bilgiler öğretmenlerine göre medyanın ortaokul öğrencilerinin davranış eğilimlerine etkisi (Burdur ili örneği)
The effect of media on behavioral tendencies of secondary school students according to social studies teachers (Burdur province example)
  1. Tez No: 734206
  2. Yazar: YUNUS DURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERİDE ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerine göre medya ortam ve araçlarının ortaokul öğrencilerinin davranış eğilimlerine etkisini tespit etmeye çalışmaktır. Araştırma nitel araştırma yaklaşımı kapsamında temel nitel araştırma desenine uygun olarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2020-2021 eğitim-öğretim yılında, Burdur'daki farklı ortaokullarda görev yapan 11 sosyal bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırma sürecinde veriler araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formuyla toplanmıştır. Verilerin çözümlemesinde içerik analizi ve betimsel analiz tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, doğrudan alıntılarla desteklenmiştir. Araştırmada yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular incelendiğinde, sosyal bilgiler öğretmenlerinin görüşlerine göre; medya ortam ve araçları, ortaokul öğrencilerini model alma, yeni davranışlar ve değerler kazandırma, sosyal beceri, sağlık, genel duygu durumu, akademik başarı ve düşünce dünyası gibi birçok alanda etkilemektedir. Bununla birlikte araştırmada, öğrencilerin medyanın kurgusallık boyutuna ilişkin farkındalık düzeyleri ve medya ortam ve araçlarının eğitim sürecinde kullanılıp kullanılmadığına ilişkin bulgulara da ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to try to determine the effect of media environment and tools on the behavioral tendencies of secondary school students according to the views of social studies teachers. The research was designed in accordance with the basic qualitative research design within the scope of the qualitative research approach. The study group of the research consists of 11 social studies teachers working in different secondary schools in Burdur in the 2020-2021 academic year. During the research process, data were collected with a semi-structured interview form developed by the researchers. Content analysis technique specific to the basic qualitative research design was used in the analysis of the data. Findings were supported by direct quotations. When the findings obtained as a result of the analyzes made in the research are examined, according to the views of the social studies teachers; media environment and tools affect secondary school students in many areas such as modeling, acquiring new behaviors and values, social skills, health, general mood, academic success and world of thought. In addition, in the research, findings regarding the level of awareness of the students regarding the fictional dimension of the media and whether the media environment and tools are used in the education process were also obtained.