Spor merkezlerinde düzenli egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişki
The relationship between physical activity levels and life satisfaction of individuals doing regular exercise in sportscenters
  1. Tez No: 734207
  2. Yazar: YASEMİN TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu araştırmada düzenli egzersiz yapan bireylerin fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Aydın ilinde yer alan spor merkezlerinde düzenli olarak egzersiz yapan 18-40 yaş aralığındaki gönüllü bireyler katılmıştır. Toplamda 375 kişiye ulaşılmış ve eksiklik yada hata görülen 17 anket formu analizden çıkartılmıştır. Analiz için 358 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, kişisel bilgi formu, Craig ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen Türkiye'deki geçerlilik ve güvenirlik çalışması Öztürk (2005) tarafından gerçekleştirilen Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa), Diener ve arkadaşları (1985) tarafından geliştirilen, Dağlı ve Baysal (2016) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Yaşam Doyumu Ölçeği (YDÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma verilerinin yapılan istatistiksel analizleri sonucunda fiziksel aktivite ölçeği ve tüm alt boyutları ile yaşam doyumu arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between physical activity levels and life satisfaction of individuals who exercise regularly. Materials and Methods: Volunteers between the ages of 18-40, who regularly exercise at the sports centers in the Aydın province, participated in the study. A total of 375 people were recruited and 17 questionnaires with missing information or errors were excluded from the analysis. Overall 358 questionnaire forms were evaluated for analysis. Personal information form, the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) short form developed by Craig et al. (2003), which the validity and reliability study in Turkey were conducted by Öztürk (2005), and The Satisfaction With Life Scale (SWLS) designed by Diener et al. (1985) and adapted into Turkish by Dağlı and Baysal (2016), were used as data collection tools. Results: As a result of the statistical analysis of the study data, there was no statistically significant difference between the physical activity scale and together with all its sub- dimensions of life satisfaction (p>0.05). There were significant differences between physical activity levels and other personal variables.