محددات الإنفاق الانتقامي ودور كوفيد-19: دراسة على مستهلكي منتجات الرفاهية في السوق العالمية
İntikam alışverişi belirleyicileri ve Covid-19 rolü: Küresel pazarda lüks ürün tüketicileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 734215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULNASER ALJASEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez, alışveriş davranışının belirleyicilerinin (kişisel özellikler, sosyal faktörler ve ekonomik faktörler), COVID-19 pandemisinin ortaya çıkışının lüks tüketicilerin intikam alışverişi davranışındaki rolünü davranışsal bir bakış açısıyla incelemektedir. Çalışma, satın alma davranışı belirleyicilerinin bağımsız değişkenlerinin ve COVID-19 pandemisinin ortaya çıkışının İstanbul'daki lüks tüketicilerin intikam alışverişi davranışında rolü olup olmadığını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için araştırmacı, çalışma örnekleminden birincil verileri toplamak için elektronik bir anket formu tasarlamıştır. Kurula sunulduktan sonra 417 anket toplanmıştır. (SPSS v 2.6) temel alınarak sosyal bilimler için tasarlanmış istatistiksel araçlar kullanılarak analiz edilmiştir. Lüks tüketicilerin intikam alışverişinde kişilik özellikleri, sosyal ve ekonomik faktörler ve COVID-19 pandemisinin ortaya çıkışının rolü olduğuna dair hipotezler de test edilerek birçok sonuca varılmıştır. Ayrıca çalışmanın bir kısmı araştırmacılara bu alanda daha fazla araştırma yapmaları ve araştırma kapsamına girmeyen diğer faktörleri ele almaları için yönlendirici bölümler içerirken, diğer kısmı acil ve beklenmedik durumlara uyum sağlanabilmesi için faaliyetlerin esnekliğine odaklanmayı denemek gibi lüks sektöründe faaliyet gösteren şirketler için bir dizi öneriyi kapsamaktadır. Bunun yanı sıra çalışma modern lüks kavramına, tüketici davranışlarını etkileyen faktörlere ve bu ürünleri satın alma biçimlerine de yoğunlaşmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the determinants of purchasing behaviour (personal traits, social factors, economic factors, the emergence of the COVID-19 pandemic) and their role in the revenge spending behaviour of luxury goods consumers from a behavioral perspective. It aims to assess whether each of the independent variables represented in the determinants of purchasing behaviour and the emergence of the COVID-19 pandemic has a role in the retaliatory buying behaviour of luxury goods consumers in Istanbul. In this respect, the researcher designed an electronic questionnaire form to collect the primary data from the study sample. The questionnaire was distributed online with the number of responses reaching (417). The data was analyzed using statistical tools designed for social sciences, based on (SPSSv2,6). Hypotheses were tested and conclusions were reached that indicate the role of personality traits and social and economic factors and the emergence of the Covid-19 pandemic in the revenge spending behaviour of luxury goods consumers. The research also reached a number of recommendations, part of which were directed to researchers to conduct further research in this field and address other factors that were not covered by this research. Another recommendation is for companies operating in the luxury sector focusing on the flexibility of activities so that they can adapt to emerging and unexpected circumstances. Finally, the study urges companies to pay more attention to the modern concept of luxury and the factors affecting consumer behaviour and the way they buy these products.