Türkiye'de TIMSS 2015 uygulamasına katılan 4. sınıf öğrencilerinin fizik başarısının öğrenci ve aile özellikleri açısından incelenmesi
Investigation of physics achievement of 4th grade students participating in TIMSS 2015 application in Turkey in terms of student and family characteristics
- Tez No: 734223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL TAŞLIDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada 2015 Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS 2015) uygulamasında ele alınan öğrenci ve aile faktörlerinin Türkiye'deki 4. sınıf öğrencilerinin fizik başarıları ile nasıl bir ilişki içerisinde olduğunun incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubunu Türkiye' den TIMSS 2015 katılımcısı 6341 4. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Uluslararası Eğitimsel Başarıyı Değerlendirme Birliği'nden alınan veriler kullanılmıştır. Verilerin içeriğinde öğrenci ve aile özellikleri ve fizik başarı puanları yer almaktadır. Öğrencilerin fizik başarılarını etkileyen faktörleri tespit etmek için çok değişkenli regresyon analizi kullanılmıştır. Bu kapsamda bağımlı değişken öğrenci fizik başarısı; bağımsız değişkenler ise öğrenci ve aileye ait 21 değişken olmuştur. Araştırma bulgularına göre ilk aşamada sekiz değişkenden oluşan öğrenciye ait değişkenler girilmiştir. Bu değişkenler TIMSS 2015 4.Sınıf fizik başarısının %31,6'sını açıklamaktadır. İkinci aşamada 13 değişkenden oluşan aileye ait değişkenler girilmiştir. İki aşamadan oluşan tüm model fizik başarısındaki toplam varyansın %49,3'ünü açıklamaktadır. Son modelde öğrenciye ait değişkenlerin tümünün bağımlı değişken üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülürken aileye ait 13 değişkenden okul öncesi erken okuryazarlık etkinlikleri yaptırma düzeyi, ebeveynin okula ilişkin algı düzeyleri ve ebeveynin matematik ve fene karşı tutum düzeyi dışında kalan değişkenlerin anlamlı bir yordayıcı olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin fen dersinde kendine güvenme düzeyi, ebeveynin eğitim seviyesi, ebeveynin eğitim beklentisi, evde test dili konuşma sıklığı değişkenlerinin ise fizik başarısına en fazla katkı sağlayan değişkenler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine how the student and family factors discussed in the 2015 International Mathematics and Science Trends Survey (TIMSS 2015) are in relationship with the physics achievement of 4th grade students in Turkey. Survey model was used in the research. The study group consists of 6341 4th grade students participating in TIMSS 2015 from Turkey. Data from the International Association for the Evaluation of Educational Achievement was used as a data collection tool. The content of the data includes student and family characteristics and physics achievement scores. Multivariate regression analysis was used to determine the factors affecting students' physics achievement. In this context, the dependent variable is student physics success and the independent variables consisted of 21 variables belonging to the student and family. According to the research findings, in the first stage, the student's variables consisting of eight variables were entered. These variables explain 31.6% of TIMSS 2015 Grade 4 physics success. In the second stage, family variables consisting of 13 variables were entered. The whole model, which consists of two stages, explains 49.3% of the total variance in physics achievement. In the last model, all of the variables belonging to the student were found to be significant predictors of the dependent variable, while the variables other than the level of pre-school early literacy activities out of 13 family variables, the level of parent's perception of the school and the parent's attitude towards mathematics and science were found to be significant predictors. It was determined that the students' self-confidence level in science lesson, parent's education level, parent's educational expectation, and the frequency of speaking test language at home were the variables that contributed the most to the success of physics.