Kadın sivil toplum kuruluşlarına ait web sitelerinin incelenmesi: Havle Kadın Derneği örneği
Examining the web sites of women's non-govermental organizations: The example of Havle Women's Association
- Tez No: 734222
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalışması, kadın haklarını savunan sivil toplum kuruluşlarının, web siteleri ve sosyal medya aracılığı ile kendilerini ifade etme ve alan içinde konumlama yöntemlerine odaklanmakta, örneklem olarak seçilen Havle Kadın Derneği'nin çalışmalarına ayrıntılı olarak yer vermektedir. Öncelikle kadın hareketi tarihsel süreç içerisinde tanımlanmış, Havle Kadın Derneği'nin misyonu gereği İslami Feminizm akımına özel bir önem verilmiş, ardından kamuoyu oluşturmada güncel bir aktivite alanı olan sosyal mecraların özellikleri açıklanmıştır. Tezin son bölümünde Havle Kadın Derneği'ne ait web sitesi incelenmekte ve derneğin Müslüman Feminist kimliğini web sitesi üzerinden sunuş biçimi açıklanmaktadır. Derneğin sosyal medya kullanımına ait örnekler de analizi destekleyecek şekilde çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem söylem analizi ve göstergebilimdir.
Özet (Çeviri)
This thesis is centred on the techniques of non-governmental organizations advocating for the women's rights to convey themselves through their websites and social media and to position themselves in the field, and thoroughly examines the works of Havle Women's Association, which was chosen as a sample. First of all, the women's movement was determined in the historical process, the Islamic Feminism movement was given importance in accordance with the mission of Havle Women's Association, then the explanation of the characteristics of social media, which is a current field of activity in forming public opinion were made. In the last part of the thesis, the website of Havle Women's Association is inspected and the way the association presents its Muslim Feminist identity on the website is explained. Examples of the association's use of social media were also included in the study to support the analysis. The method used in the study is discourse analysis and semiotics.