Covid -19 pandemi döneminde sağlık çalışanlarının kurumsal yönetim algısı ve tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Investigation of corporate governance perception and burnout levels of healthcare professionals during the Covid 19 pandemic period
- Tez No: 734289
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mevcut tez çalışmasında sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri ile çalıştıkları kuruma karşı kurumsal yönetim algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmektedir. Araştırmaya 18 yaş üstü 300 kişi katılmıştır. Çalışmada veri toplamak amacı ile Demografik Bilgi Formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ve Kurumsal Yönetim Algısı Ölçeği (KYÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre katılımcıların MTÖ 'nün alt boyutlarından aldıkları puanların demografik değişkenlere göre farklılaştığı bulunmuştur. Ardından yapılan korelasyon analizinde MTÖ 'nün alt boyutlarından duygusal tükenme ve duyarsızlaşmanın; KYÖ 'nün alt boyutlarından dış paydaşlar, iç paydaşlar ve sorumluluk ve sendikal haklar ile negatif yönde ilişkili olduğu bulunmuştur. Daha sonra yapılan regresyon analizinde KYÖ 'nün iç paydaşlar ve sosyal sorumluluk alt boyutunun MTÖ 'nün toplam puanını anlamlı derecede yordadığı görülmüştür. Ayrıca sağlık çalışanlarının tükenmişlik düzeyleri incelendiğinde %24,7'sinin az tükenmiş, %59'nun orta düzeyde tükenmiş ve %16.3'ünün ise çoğunlukla tükenmiş seviyede tükenmişlik yaşadıkları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between the burnout levels of health workers and their perceptions of corporate governance against the institution they work for. The sample set of the study consisted of 300 people 18 years of age and over. Demographic Information Form, Maslach Burnout Scale (MBS) and Corporate Governance Perception Scale (CPS) were used to collect data in the study. According to the data, it was found the scores of the participants in the sub-dimensions of MBS differed according to demographic variables. Correlation analysis indicated that emotional exhaustion and depersonalization, which are sub-dimensions of MBS are negatively related to external stakeholders, internal stakeholders and responsibility and union rights which are sub-dimensions of CPS. Also, in the regression analysis, it has been found that the internal stakeholders and social responsibility sub-dimension of the CPS significantly predicted the total score of the MBI. In addition, the burnout level of health care workers were examined; 24.7% of them were less burnout, 59% were moderately burnout, and 16.3% were mostly burnout.