The effects of neuroinflammation on neuropathic pain in rats
Ratlarda nöroenflamasyonun nöropatik ağrıya etkisi
  1. Tez No: 734288
  2. Yazar: BEGÜM VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN GÜLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu deneysel çalışmanın amacı, sıçanlarda Lipopolisakkarit (LPS) ile oluşturulan kronik nöroenflamasyonun, infraorbital sinire uygulanan kronik konstriktif hasar (IoN-CCI) modeli ile üretilen nöropatik ağrı (NP) ve santral sinir sistemindeki mikroglia ve astrositlerdeki farklılaşmalar üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmaktır. Çalışmada 24 adet, erkek, 200-250 gr, Spraque- Dawley sıçan kullanıldı. Sıçanlar uygulanan perinöral enjeksiyonun 50 μL Vehicule (Vhcl-saline) ya da 50 μL LPS (%0,5'lik serum fizyolojik içerisinde) olmasına göre randomize olarak iki gruba ayrıldı. Her grupta 12 sıçan yer aldı. Davranışsal değerlendirmeler için -1., 1., 8., 15., 22., 27., 31., 35., 39. günlerde iki farklı parametre (i) spontan ağrının tespit edilmesi için izole yüz ovalama hareketinin kaydedilmesi (iFG) (ii) mekanin static alladoninin tepit edilmesi için kademeli Von Frey Filament (VFF) testinin uygulanması kullanıldı. 23. Günde IoN-CCI yapıldı. Spinal trigeminal nükleus kaudalis (Sp5C) üzerindeki mikroglia ve astrositlerdeki değişimlerin varlığı sırasıyla CD68 ve GFAP antikorları kullanılarak immünohistokimyasal olarak yapıldı. Vhcl ve LPS gruplarının iFG yanıtlarında anlamlı artış saptandı (p0.05). Vhcl ve LPS gruplarında her iki taraftaki Sp5c'de ortalama CD68 ve GFAP pozitifliği istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0,05). Çalışmadan elde edilen sonuçlar, (i) reaktif astrositlerin, santral sensitizasyon ile bağlantılı CCI-IoN ile indüklenen NP'nin göstergesi olduğu ve MSA'nın ayna görüntüsünü yansıttığı (ii) NP'nin başangıcı için mikroliaların, sürdürülmesi için ise astrositlerin önemli olabileceği hipotezini desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is to investigate whether there is any association between the chronic neuroinflammation induced by Lipopolysaccharide (LPS) on neuropathic pain (NP) produced by applying the infraorbital nerve chronic constriction injury (IoN-CCI) and the alterations on microglia and astrocytes in CNS in rats. 24 male, 14-16 weeks adult, Sprague-Dawley rats with the weight of 200–250 g were used. Two experimental groups were randomly made according to the perineural injection they received Vehicule (Vhcl-saline) and LPS groups depend on the receiving 50 μL Vhcl or 50 μL of LPS in NaCl 0.5 % for each perineural injection. Each group was included 12 rats. Two different parameters (i) the evaluation of spontaneous pain by quantifying the isolated facial grooming (iFG) episodes and (ii) evaluation of mechanical static allodynia (MSA) by a graded series of Von Frey filament (VFF) testing were performed for behavioral assessments on day -1, 1, 8, 15, 22, 27, 31, 35, 39. CCI-IoN was performed on day 23. The detection of microglia and astrocytes alterations on spinal trigeminal nucleus caudalis (Sp5c) were performed immunohistochemically by using CD68 and GFAP antibodies, respectively. A significant increase was found in iFG responses of Vhcl and LPS groups (p0.05). The mean CD68 and GFAP-positivity in both sides in Vhcl and LPS groups were statistically significant (p0,05). We concluded that (i) IoN-CCI induced NP connected with central sensitization, showed the reactive astrocytes and reflect mirror image MSA (ii) it supports the hypothesis that microglia can be significant for initiation, while astrocytes are important for the maintenance of NP.