Hepatosteatozlu bireylerde antropometrik ölçümler ve biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of anthropometric measurements and biochemical parameters in individuals with hepatosteatosis
- Tez No: 734304
- Danışmanlar: UZMAN BAHAR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve Amaç: Non-Alkolik Yağlı Karaciğer Hastalığı (NAYKH) gelişmiş ülkelerde kronik karaciğer hastalığının önde gelen nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir (1). Küresel olarak yetişkinlerdeki görülme sıklığı %25 saptanmıştır (2). NAYKH vakaları histolojik olarak geniş bir spektrumda görülebilir. Basit yağlanma vakaları genellikle iyi seyirliyken; non-alkolik steatohepatit (NASH)'li hastaların üçte birinde fibrozis ilerler ve son dönem karaciğer hastalığı, hepatosellüler karsinom (HCC) gibi daha ağır karaciğer hasarı formlarına ilerleyebilir (3). NAYKH tespitinde karın ultrasonografisi kolay ulaşılabilir bir görüntüleme yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu yöntem pratik ve non invaziv bir yöntem olmasına karşın erken fibroz ve steatohepatit tanısı için hastadan biyopsi alınması gerekmektedir (4). Biyopsi komplikasyonları olan invaziv bir yöntem olması nedeni ile güvenilir, doğru, invaziv olmayan veya minimal invaziv biyobelirteçlere ihtiyaç vardır (5). Bu araştırmada daha önce yapılan çalışmalar ışığında daha özel bir popülasyonda yağlı karaciğer hastalığı ile aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP), gama glutamil transferaz (GGT), laktat dehidrogenaz (LDH), insülin direnci, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), Nötrofil / Lenfosit oranı (NLR), BKİ ve bel çevresi yüksekliği ilişkisine ait bulgulara ulaşılması amaçlanmıştır. Fibrozis derecesinin de belirlendiği daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya 01.01.2020-19.04.2021 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dahiliye polikliniklerine ayaktan başvuran, 18 yaş üstü hepatobiliyer veya abdomen ultrason görüntüleme ile hepatosteatoz tespit edilen 96 hasta ve hasta grubu ile karaciğer yağlanması bulunmayan 78 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Tüm hastaların hastane bilgi yönetim sistemi (HBYS) üzerinden anamnez, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları incelendi. Yaş, cinsiyet, tam kan sayımı, açlık kan şekeri (AKŞ), ALT, AST, alkalen fosfataz (ALP), gama glutamil transferaz (GGT), laktat dehidrogenaz (LDH), üre, kreatinin, insülin, HOMA-IR, kolesterol paneli, Nötrofil / Lenfosit oranı (NLR), sistolik ve diyastolik kan basıncı, batın ultrasonu (USG), boy-kilo, BKİ, bel çevresi düzey ve oranları kaydedildi. viii Bulgular: Çalışma %53,1'i (n=61) erkek, %64,9'u (n=113) kadın, toplam 174 olguyla yapılmıştır. Bunlardan 96'sı hepatosteatoz saptanan hastalar, 78'i ise kontrol grubundan oluşmaktadır. Olguların yaşları 18 ile 70 arasında değişmekte olup; ortalaması 41,08±11,43'tür. Araştırmaya katılan olguların %55,2'si (n=96) Hepatosteatoz (+), %44,8'i (n=78) Hepatosteatoz (-) grubunda oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF ANTHROPOMETRIC MEASUREMENTS AND BIOCHEMICAL PARAMETERS IN INDIVIDUALS WITH HEPATOSTEATOSIS Aim: Non-Alcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) is shown as one of the leading causes of chronic liver disease in developed countries (1). Globally, its incidence in adults has been found to be 25% (2). NAFLD cases can be seen in a wide spectrum histologically. While simple steatosis cases are generally good; fibrosis progresses in one third of patients with non-alcoholic steatohepatitis (NASH), and end-stage liver disease may progress to more severe forms of liver damage such as hepatocellular carcinoma (HCC) (3). Abdominal ultrasonography is used as an easily accessible imaging method in the detection of NAFLD. Although this method is a practical and non-invasive method, biopsy should be taken from the patient for the diagnosis of early fibrosis and steatohepatitis (4). Since it is an invasive method with biopsy complications, reliable, accurate, non-invasive or minimally invasive biomarkers are needed (5). In this study, in the light of previous studies, it is aimed to relate fatty liver disease with aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP), gamma glutamyl transferase (GGT), lactate dehydrogenase (LDH), insulin resistance, high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), Neutrophil / Lymphocyte ratio (NLR), BMI and waist circumference. There is a need for more comprehensive studies in which the degree of fibrosis is also determined. Materials and methods: The research was conducted between 01.01.2020-19.04.2021 with two patient groups which were admitted to Bakırköy Dr. Said Konuk Training and Research Hospital. First the patient group; total of 96 patients over the age of 18, who were admitted to the Internal Medicine outpatient clinics and diagnosed with hepatosteatosis by hepatobiliary or abdominal ultrasound imaging, and the second; control group of 78 healthy people without hepatic steatosis. Anamnesis, laboratory and imaging results of all patients were analyzed via the hospital information management system (HIMS). Age, sex, complete blood count, fasting x blood glucose (FG), ALT, AST, alkaline phosphatase (ALP), gamma glutamyl transferase (GGT), lactate dehydrogenase (LDH), urea, creatinine, insulin, HOMA-IR, cholesterol panel , Neutrophil / Lymphocyte ratio (NLR), systolic and diastolic blood pressure, abdominal ultrasound (USG), height-weight, BMI, waist circumference levels and ratios were recorded. Results: The study was conducted with a total of 174 subjects, 53.1% (n=61) male and 64.9% (n=113) female. Of these, 96 were patients with hepatosteatosis and 78 were in the control group. The ages of the cases ranged from 18 to 70; the mean is 41.08±11.43. It was seen that 55.2% (n=96) of the cases participating in the study were in the Hepatosteatosis (+) and 44.8% (n=78) Hepatosteatosis (-) group.