Baskı resim sanatında politik bir dil: Käthe Kollwitz
A political language in printmaking: Käthe Kollwitz
  1. Tez No: 734312
  2. Yazar: FATMA DUYGU SİNAN ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: PROF. SAİME DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Alman sanatçı Käthe Kollwitz, yaşadığı dönemde halkın, özellikle işçi sınıfının yaşadığı yoksulluk, çaresizlik, hastalık ve ölüm gibi toplumu derinden etkileyen konular üzerinde tarihsel bir belge niteliği de taşıyan bir çok önemli eser ortaya koymuştur. Annelik ve kadınlık kavramları üzerinden politik bir dil oluşturmuş ve bu dili sanatçı kimliğinin yapı taşı haline getirmiştir. İlk bölümde dönemin Almanya'sının ve bu dönem içerisinde sanat ve sanatçı kavramlarının uğradığı değişimler, etkiler ve toplum ilişkilerinin bağlamları incelenmiş, bu bağlamların duygusal olarak halkı nasıl etkilediği tezin konusu olan eserler üzerinden ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Käthe Kollwitz'in baskıresimlerindeki figürlerin bedensel duruşları ve hareketlerinin yanısıra yaşadıkları duygusal durumları teknik ve konu bağlamında nasıl ele aldığı incelenmiş, aynı zamanda tercih ettiği baskı teknikleri üzerinden oluşturduğu sanat dili üzerine araştırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde baskı tekniğini kullanarak yapmış olduğu afişler, yine baskı tekniği ile oluşturduğu otoportre çalışmaları ve sanat tarihin önemli yapı taşlarından sayılan baskı serileri incelenmiş ve tarihsel belge niteliği de taşıyan bu eserler örnek çalışma olarak sunulmuş ve sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
German artist Käthe Kollwitz, during her lifetime she produced numerous pieces which would also act as historical documents on issues that deeply affect the society, such as poverty, desperation, illness, and death, experienced by the people, especially the working class. She created a political language over the concepts of motherhood and femininity and made this language the building block of her artistic identity. In the first section, the changes in Germany (in the era in which Käthe Kollwitz lived) and the changes in the concepts of art and artists in this period, the effects of these changes and contexts of social relations are examined, and how these contexts affect the public emotionally is discussed through the works that are the subject of the thesis. In the second section, how Käthe Kollwitz handles the bodily postures and movements of the figures in her print paintings, as well as the emotional states they experience in the context of technique and subject, was also examined, and at the same time, a research was conducted on the art language which Käthe Kollwitz created through her preferred printing techniques. In the third section, the posters that Käthe Kollwitz made using the printing technique, the self-portrait works that she made using the very same printing technique, and the printing series, which are considered to be important building blocks of the history of art, were examined and these works, which also act as historical documents, were presented as case studies and a conclusion was made.