Seyahat işletmelerinde bütünleşme ve teknoloji
Integration and technology in travel companies
  1. Tez No: 73433
  2. Yazar: ERKAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ YARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SEYAHAT İŞLETMELERİNDE BÜTÜNLEŞME VE TEKNOLOJİ Erkan Sezgin Turizm ve Otel İşletmeciliği Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Temmuz 1998 Danışman: Doç. Dr. Şükrü Yarcan Turizm endüstrisi; konaklama, ulaştırma, yeme-içme, rekreasyon, yan hizmet kuruluşları ve seyahat olmak üzere altı sektörü içerir. Tur operatörleri ve seyahat acentaları, seyahat sektörünün önemli kuruluşlarıdır. Geleneksel tur operatörleri, üretici işletmelerin ürünlerini bir araya getirerek 'paket tur' adıyla tüketicilere sunarlar. Seyahat acentaları ise, turizm ürünlerini üreticiler ve toptancılar adına pazarlarlar. Ülkeler ve ülkelerin oluşturduğu birlikler arasındaki sınırların daralması, bir başka deyişle küreselleşme, diğer sektörleri olduğu gibi seyahat sektörünü de etkiler. Günümüz tur operatörleri, yurtiçinde ve yurtdışında havayolu işletmeleri, otelleri ve seyahat acentaları zincirleri olan bütünleşmiş kuruluşlardır. Seyahat sektörü, farklı ülkelerde ve dağıtım ağının farklı düzeylerinde çalışabilmek için teknolojiye belki de en fazla gereksinim duyan turizm sektörüdür. Türkiye'nin turizmde bir tür çekim ülkesi olması, seyahat işletmelerinin 'incoming' ağırlıklı çalışmasına ve bu yönde gelişmesine neden olmaktadır. Ancak, Türk seyahat işletmeleri yurtiçinde ve yurtdışında diğer sektörlerle bütünleşmede ve teknoloji kullanımında yine de başarılı çalışmalar gerçekleştirmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The tourism industry consists of six sectors, which are hospitality, transportation, food and beverage, recreation, tourism supporting organizations and travel. Tour operators and travel agencies are the major organizations of travel sector. Traditional tour operators put suppliers1 output together and supply it to consumers as one product called 'inclusive tour'. Travel agencies on the other hand, market tourism pruducts on behalf of suppliers and wholesalers. Narrowing borders between countries and unions of countries, -in other words globalization-; affects travel sector, as it affects others. Today's tour operators are the integrated organizations which own airlines, hotels, and travel agency chains at home and abroad. In order to work in different countries and at different levels of production and distrubition network, travel sector needs technology perhaps more than any other tourism sectors. Travel companies have worked more on 'incoming' and developed in that part of travel business in Turkiye because of its being a destination country in tourism. However, Turkish travel companies still do well, integrating other sectors and using technologies for their operations in Turkiye and abroad.