Halk sanatında Şahmaran
Şahmaran in national art
- Tez No: 73432
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AYKIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Halk Bilimi (Folklor), Fine Arts, Folklore
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ HALK SANATINDA“ŞAHMARAN”Sevda Mant Resim-İş Eğitimi Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Haziran 1998 Danışman: Yrd. Doç. Serpil Akyıl Yılan hemen her toplumun kültürel öğelerinden biridir. Yüzyıllardır çeşitli sebeplerden dolayı insanların ilgisini çekmiştir.“Halk Sanatında Şahmaran”adlı yüksek lisans tezinin“Efsane ve İnanç Olarak Yılan”adlı birinci bölümünde; efsanelerde yılanın yeri ve önemi açıklanmaya çalışılmıştır. Yılanın kültürümüzdeki yerini ve önemini göstermek için halk içinde yılan ile ilgili efsaneler ve söylemlere yer verilmiştir. Anadolu'da mitolojik bir yaratık olarak efsanelere konu olan yılanların şahı“Şahmaran”tanıtılmıştır.“Halk Sanatında Şahmaran”adlı ikinci bölümünde; Şahmaran' in kültürümüzdeki yeri açıklanmıştır. Halk efsanelerine halk sanatına, hatta günümüz sanatçılarının eserlerine de konu olan Şahmaran, resimsel ve edebi açıdan incelenmiştir.“Binbir Gece Masallarında Şahmaran”adlı üçüncü bölümünde; Şahmaran masalına tümüyle yer verilmiştir. Eser üç ana başlık altında sunulmuştur. Halk Sanatı, günümüzde ne yazık ki etkilerini kaybetmekte ve bu resimlere konu olan öyküler, unutulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The snake, almost in every society is ona of the cultural components. In centuries, people are interested in this subject because of some reasons. At the postgraduate thesis named“Şahmaran in National”Art“, in the first chapter that is called ”Snoke as a Legend and Belief; it is tried to explain the importance and the place of the snake in legends. In order to show the place and the importance of the snake in our culture, the legends and the stories are used within people. Şahmaran is introduced as a mythologic creature in aratolia and takes place in the legends and it is known as the shah of the snakes. In the second chapter named“Şahmaran in National Art”, it is explained the place of Şahmaran in our culture. Unfortunately, the national art lost its effects, and thestonies that places as a subject in paintings are forgotten. It is a subject for national legends, national art and either for our present artists' works; Şahmaran is exemined in case of painting and literary. In the third chapter, named“Şahmaran in 1001 Nights Stories”, the story of Şahmaran is taken palce as a whole. This work is introduced under three major topics.