Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası bireylerde depresyon ile akdeniz tipi beslenme arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between depression and mediterranean diet in individuals ages 18-65 who applied to Ondokuz Mayis University Medical Faculty Family Medicine Polyclinic
- Tez No: 734340
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı OMÜ Tıp Fakültesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran hastalarda Akdeniz tipi beslenme ve depresyon arasında bir ilişki olup olmadığını tespit etmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışma kesitsel, tanımlayıcı, açık kontrolsüz tipte bir anket çalışmadır. Bu çalışma kapsamında 15.02.2022 ile 15.03.2022 tarihleri arasında OMÜTF aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-65 yaş arasındaki hastalara anket formu uygulanmıştır. Çalışmaya 305 kişi katılmıştır. Soruları eksik cevaplayanlar, hariç tutma kriterlerinden dolayı çalışmayı tamamlayamayanlar çıkartıldığında 243 kişi çalışmayı tamamlamıştır. Depresyonu ölçmek için 2001 yılında Kurt Kroenke ve arkadaşları tarafından DSM-4 tanı kriterlerine göre geliştirilmiş, 2016 yılında Yunus Emre Sari ve arkadaşları tarafından Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılmış olan Hasta Sağlık Anketi-9 (PHQ-9) ölçeği kullanılmıştır. Akdeniz diyeti uyumunu değerlendirmek için 2012 yılında Martínez-González ve arkadaşları tarafından geliştirilen, 2020 yılında Pehlivanoğlu ve arkadaşlarının geçerlilik ve güvenirlilik çalışmasını yaptığı Akdeniz Diyeti Uyum Ölçeği (Mediterranean Diet Adherence Screener, MEDAS) kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 25.0 kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: The aim of this study is to determine whether there is a relationship between Mediterranean type nutrition and depression in patients who applied to the OMU Faculty of Medicine Family Medicine outpatient clinic. MATERIALS AND METHODS: This study is a cross-sectional, descriptive, open uncontrolled type survey study. Within the scope of this study, a questionnaire form was applied to patients between the ages of 18-65 who applied to the OMUTF family medicine outpatient clinic between 15.02.2022 and 15.03.2022. 305 people participated in the study. When those who answered the questions incompletely and those who could not complete the study due to the exclusion criteria were excluded, 243 people completed the study. The Patient Health Questionnaire-9 (PHQ-9) scale, developed by Kurt Kroenke et al. in 2001 according to DSM-4 diagnostic criteria, and a Turkish validity and reliability study conducted by Yunus Emre Sari et al. in 2016, was used to measure depression. The Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS), which was developed by Martínez-González et al. in 2012 and whose validity and reliability studies were conducted by Pehlivanoğlu et al. in 2020, was used to evaluate Mediterranean diet adherence. IBM SPSS 25.0 was used in the analysis of the data.