Üleksitin farklı sır bünyelerinde, farklı ısılarda, farklı pişirim ortamlarında etkisinin araştırılması ve artistik formlarda uygulanması
Investigation on the effect of the ulexite on the different glaze receptures the different firing temperatures and firing atmospheres and the application on the artistic forms
  1. Tez No: 73435
  2. Yazar: NUREDDİN GÜLAÇTI
  3. Danışmanlar: PROF. ZEHRA ÇOBANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ ÜLEKSİT'in FARKLI SIR BÜNYELERİNDE, FARKLI ISILARDA FARKLI PİŞİRİM ORTAMLARINDA ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI ve ARTİSTİK FORMLARA UYGULANMASI NUREDDİN GÜLAÇTI SERAMİK AN ASAN AT DALİ Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ağustos 1998 Danışman: Prof.Zehra ÇOBANLI Bor bileşimlerinin dünya üretim rezervleri bakımından birinci sırada bulunan ülkemiz milli gelir girdilerine büyük katkısı ve hemen her alandaki kullanımı bakımından yarar sağlayan bu doğal maden yataklarının günümüzdeki üretim ve konumlan bakımından durumları ile sır içindeki zenginliğini araştırmak amacıyla bu yüksek lisans tezini danışman hocam Sayın Profesör Zehra ÇOBANLI'nın nezareti ve yönlendirmesiyle, büyük bir araştırma ve deneyler sonucunda ortaya çıkmış bulunmaktadır. Tezimde kullanıp araştırmasını yaptığım "Üleksit'in farklı sır bünyesinde, farklı ısılarda, farklı pişirim ortamlarında etkisinin araştırılması ve artistik formlara uygulanmasının araştırma çalışmam sonucunda meydana gelmiştir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our country is in first position by Boron minerals World Deposits These natural boron rezerves provide the great advantages to the national economy and to the gross nationel income In this bachelor's Degree Thesis the ceramic glazes were investigated under the direction of Prof.Zehra ÇOBANLI. In this thesis I studied the results of the researches with the glazes having the ulexide material by using the different furnaces and the different heating temperatures. Ill