Etibank Bandırma Boraks ve Asit Borik Fabrikaları üretim atıklarının sır bünyesinde (1000 c - 1200 c) kullanılabilirliğinin araştırılması
Researching of production wastes of Borax and Boric Acid Fabrics of Etibank in Bandırma are able to used in glaze composition
- Tez No: 92034
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SONER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU ETÎBANK BANDIRMA BORAKS ve ASÎTBORİK FABRİKALARI ÜRETİM ATIKLARININ SIR BÜNYESİNDE (1000°C-1200°C) KULLANABÎLÎRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI Ercan DURAL Seramik Anasanat Dab Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Aralık-1998 Danışman: Yrd. Doç. Soner GENÇ Sır, seramik ürünlerin yüzeylerini belli bir sıcaklıkta eriyerek kaplayan, camsı tabakadır. Sırın içinde kullanılan temiz ve iyi özellikteki hammaddelerin günümüzde kontrolsüz kullanımı ve maden rezervlerinin tükenme aşamasına gelmesi gibi nedenlerden dolayı azaldığı ve buna bağlı olarak fiyatlarının arttığı bilinmektedir. Bu nedenlerle seramik hammaddesi olarak da kullanılabilecek fab rika atıklarının değerlendirilmesi önem kazanmıştır. Bu araştırmada, Etibank Bandırma Boraks ve Asit Borik Fabrikaları üre tim atıklarının sır bünyesinde (1000°C ve 1200°C ) kullanılabilirliği araştırılmıştır. Tez konusu kapsamında, işletmenin fabrika üretim atıkları değişik sır bünyelerinde sır hammaddesi olarak değerlendirilmiştir. Sır bünyelerini oluşturmak için üçlü sır diyagramında kullanılan [Sodyum Feldspat, Üleksit, Sülyen, Yıkanmış Uşak Kaoleni, Dolomit, Asit Borik (LAROKS) Atığı, Asit Borik (VAKUM) Atığı, Boraks Atığı] hammaddelerin farklı oranlardaki karışımlarından yararlanılmıştır. Bu karışım oranlarının mey dana getirdiği sır bünyeleri üçgen diyagramlar şeklinde araştırmada sunulmuş ve 1000°C ve 1200°C derecelerde pişirilerek denenmiştir. Denemeler sonucu seçilen sır bünyelerine renk verici oksitlerden kobalt oksit, bakır oksit, mangan oksit, krom oksit, demir oksit ilave edilerek renklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Researching Of Production Wastes Of Boiax And Boric Acid Fabrics Of Etibank In Bandırma Are Able To Used In Glaze Composition (1000°C-1200°C) Ercan DURAL Department of Ceramics Social Sciences Institude of Anadolu University December, 1998 Adviser: Assistant Professor Soner Genç The glaze is glasslike layer which is melted at a known heat, and covered the surfaces of ceramic works. The raw materials with clear and good property are lowered because of some reasons such as using with uncontrolled reserves of mine are some to the depletion level, so it's known that their prices are increased. Therefore evaluating of wastes of fabrics which are produced the raw material of ceramic were getting importance. In this study, the production wastes of Borax and Boric Acid fabrics of Etibank in Bandırma are researched to be able to used in glaze composition (1000°C-1200°C). In scope of thesis topic, the fabrics production wastes of business were evaluated as a glaze raw material in different glaze composition. The raw materials such as [Sodium Feldspat, Ulexit, Red Leat, White Uşak Kaolin, Dolomite, Boric Asit (LAROX) Waste, Boric Asit (VAKUM) Waste, Borax Waste] which were used in triangle diagrams for preparing of glaze compositions were benefit from blends which were different rates. The glaze composition which were occured by these blend rates were presented as triangle diagrams at the research and were tried by fired in 1000°C and 1200°C. To the glaze composition which were chosen after the result of these experiments were added oxides which can give colour, such as cobalt oxide, copper oxide, man ganese oxide, chromium oxide, iron oxide and were made colorful.