Biochemical assessments of serum and seminal plasma zinc levels and their correlations with reproductive hormones in male infertility
Erkek infertilitesinde serum ve seminal plazma çinko düzeylerinin biyokimyasal değerlendirmeleri ve üreme hormonları ile ilişkisi incelenmesi
- Tez No: 734350
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Erkek infertilitesi yaygın bir durumdur ve biz bu çalışmayı nedenlerini belirlemek ve keşfetmek için yapmıştır. Çinko eksikliği veya fazlalığı, D vitamini ve birkaç kimyasal testin erkek infertilitesi üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını görmek için üreme hormonları ile bağlantılı olarak erkek kanındaki ve seminal plazmadaki çinko seviyeleri kontrollerle karşılaştırıldıktan sonra incelenecektir. Çalışma (Normospermi 45), (Oligospermi 50) ve (Azospermi 50) olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Sonuçlar azospermili bireyler için yaşın önemini göstermektedir. Ayrıca kilo alımı erkek kısırlığı ile güçlü bir ilişki gösterdi ve vücut kütlesinin de aynı önemi gösteren bir açıklaması vardı. Kolesterol, hastaları temsil eden iki çalışma grubunda istatistiksel olarak anlamlıymıştır ve bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. FSH ve LH, düzeylerinin değiştiğini gösteren istatistiksel anlamlılık göstermiştir. Azospermi grubunda daha düşük AMH seviyeleri vardı. Ancak çok sayıda tedavi nedeniyle daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Male infertility is a common condition, and we conducted this study to identify and discover the causes. Zinc levels in men's blood and seminal plasma will be examined in connection to reproductive hormones in order to see whether zinc shortage or excess, vitamin D, and a few chemical tests have any influence on male infertility after they are compared to controls. The study was divided into three groups (Normospermia 45), (Oligospermia 50) ve (Azospermia 50). The results show the importance of age for individuals with azoospermia. Also, weight gain showed a strong association with male infertility, and body mass had an explanation indicating the same importance. Cholesterol was statistically significant in the two study groups representing patients, and more research is needed on this topic. FSH and LH showed statistical significance, indicating that their levels had changed. The azoospermia group had lower levels of AMH. But further study is needed due to the large number of treatments.