Su kaynaklarında mikroplastik riski ve arıtma yöntemlerinin araştırılması
Microplastic risk in water resources ans investigation of treatment methods
- Tez No: 734369
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Boyutları 5 milimetreden daha küçük olan polimerik partiküller olarak tanımlanan mikroplastikler 1950'li yıllardan itibaren sağladığı birçok avantaj sayesinde her alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Her geçen gün kullanımı daha fazla artan plastik üretim hacmi atık plastik miktarlarıyla birleşince hem karasal ve sucul ekosistemi hem de atmosferi tehdit eden küresel bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada su kaynakları giderek azalmakta ve kutuplardan okyanuslara kadar her yerde karşılaştığımız plastik atıklar sucul ekosistemde birikerek kirliliğe neden olmaktadır. Bu çalışma ile su kaynaklarına herhangi bir kaynaktan giren ve tüm katı atıkların büyük bir çoğunluğunu oluşturan plastik parçaların akıntı, rüzgar, ultraviyole ışınlar etkisiyle degredasyona uğraması sonucu oluşan ve küresel olarak ekolojik bir sorun olarak kabul edilen mikroplastiklerin su kaynaklarında yarattığı riskin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada mikroplastiklerin miktar ve özelliklerinin belirlenmesi, canlılar üzerine etkileri ile çevresel etkilerinin araştırılması ve mikroplastik analiz ve arıtma yöntemlerinin yapılan çalışmalar (ulusal ve uluslararası) ışığında değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Mikroplastik kirliliğine yönelik yapılan araştırma ve değerlendirme sonucunda gerek bu konuda yürütülecek bilimsel çalışmaların artırılması gerekse ulusal ve uluslararası düzeyde yasal düzenlemelerin yapılması ve yönetim planlarının oluşturulması ve uygulanması gerektiği ortaya konulmuştur. Ayrıca mikroplastik analiz yöntemleri ve arıtma yöntemlerinin geliştirilerek arıtma sınır değerlerinin belirlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Microplastics, which are defined as polymeric particles smaller than 5 millimeters in size, have been widely used in every field since the 1950s, thanks to the many advantages they have provided. When the plastic production volume, the use of which is increasing day by day, combined with the amount of waste plastic, it emerges as a global problem that threatens both terrestrial and aquatic ecosystems and the atmosphere. Water resources in the world are gradually decreasing and plastic wastes that we encounter everywhere from the poles to the oceans accumulate in the aquatic ecosystem and cause pollution. In this study, it is aimed to evaluate the risk posed by microplastics, which are accepted as a global ecological problem, as a result of the degradation of plastic parts that enter water resources from any source and constitute the majority of all solid wastes, under the influence of current, wind and ultraviolet rays. In addition, it was aimed to determine the amount and properties of microplastics, to investigate their effects on living things and their environmental effects, and to evaluate microplastic analysis and treatment methods in the light of studies (national and international). As a result of the research and evaluation on microplastic pollution, it has been revealed that both scientific studies to be carried out on this subject should be increased, legal regulations should be made at national and international level, and management plans should be created and implemented. In addition, microplastic analysis methods and purification methods should be developed and treatment limit values should be determined.