Kardiyopulmoner bypass esnasında uygulanan ventilasyonun postoperatif akciğer komplikasyonları üzerıne etkileri
Effects of ventilation during cardiopulmonary bypass on postoperative pulmonary complications
- Tez No: 734387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELZEM ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Koroner arter greftleme cerrahisinde kardiyopulmoner bypass esnasında ventilasyon uygulanan ve uygulanmayan hastaların Postoperatif Pulmoner Komplikasyon Skoru (PPCs) ve Modifiye Pulmoner Enfeksiyon Skoru (mCPIS) değerlendirerek karşılaştırmayı amaçladık. Ayrıca grupların postoperatif kan gazı değerlerini, ekstübasyon sürelerini, yoğun bakım ve hastanede kalış sürelerini de karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza koroner arter greftleme cerrahisi geçirmiş olan 18-70 yaş arası hastalardan kardiyopulmoner bypass esnasında akciğer ventilasyonu uygulanan (Grup V) 32 hasta ve akciğer ventilasyonu uygulanmayan (Grup N) 32 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaşı, cinsiyeti, ASA skoru, boyu, kilosu, vücut kitle indeksi (VKİ) ve sigara içme durumu) kaydedildi. Grup V'de hastalar kardiyopulmoner bypass aşamasında 3-4 ml/kg tidal volüm ile ventile edildi. Bu gruptaki hastalara 5 cmH2O PEEP uygulandı. Grup N'de kardiyopulmoner bypass aşamasında ventile edilmedi. Cerrahi sonlandıktan sonra entübe şekilde yoğun bakım ünitesine transfer edildi. Entübasyon sonrası 24. saatte PPC skoru ve mCPIS skoru değerelendirildi. Ek olarak yoğun bakıma girdikten sonra 1., 6., 12. ve 24. saatte kan gazı değerleri kaydedildi. Hastaların ekstübasyon süreleri, yoğun bakım yatış sürleri, serviste yatış süreleri de kaydedildi. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler açısından fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Obejctive: We aimed to compare the Postoperative Pulmonary Complication Score (PPCs) and Modified Pulmonary Infection Score (mCPIS) of patients who were ventilated and not ventilated during cardiopulmonary bypass in coronary artery graft surgery. We also intend to compare the postoperative blood gas values, extubation times, intensive care and hospital stays of the groups. Materials and Methods: Our study included 64 patients aged 18-70 years who had undergone coronary artery grafting surgery, 32 of those patients were ventilated during cardiopulmonary bypass (Group V) while other 32 were not ventilated (Group N). Demographic data (age, gender, ASA score, height, weight, body mass index (BMI) and smoking) of the patients were recorded. In Group V, patients were ventilated with a tidal volume of 3-4 ml/kg during the cardiopulmonary bypass. 5 cmH2O PEEP was applied to the patients in this group. Group N was not ventilated during the cardiopulmonary bypass. After the surgery patients was transferred to the intensive care unit intubated. PPC score and mCPISN score were evaluated at the 24th hour after intubation. In addition, blood gas values were recorded at the 1st, 6th, 12th and 24th hours after admission to the intensive care unit. The extubation times of the patients, the length of stay in the intensive care unit, and the length of stay in the ward were also recorded. Findings: There was no difference between the two groups in terms of demographic data (p>0.05).