Bipolar bozukluk tanılı hastalarda özkıyımın psikolojik dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of suicide with psychological resilience and cognitive flexibility levels in patients with bipolar disorder
  1. Tez No: 734388
  2. Yazar: CAN ÖTGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda ötimik bipolar bozukluk tip 1 hastalarında özkıyım girişimi öyküsünün psikolojik dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeyleri ile ve bu iki kavramın birbirleri olan ilişkilerinin incelenmesi araştırılarak; özkıyım davranışı ile psikolojik dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeyleri arasındaki ilişkiye dair yapılan çalışmalara katkı sağlamak ve özkıyım gibi ciddi bir halk sağlığı sorununa koruyucu faktörler ve risk faktörleri açısından katkıda bulunmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza DSM-V tanı kriterlerine göre Bipolar Bozukluk tip-1 tanısı almış olup kesitsel değerlendirme sırasında remisyonda olan 48 intihar girişiminde bulunmuş ve 48 intihar girişiminde bulunmamış hasta alınmıştır. Tüm katılımcılara çalışma ile ilgili bilgi verildikten sonra sözel ve yazılı onamları alınmış ardından sosyodemografik ve klinik veri formu doldurulmuştur. Hasta gruplarına Young Mani Derecelendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği, Wisconsin Kart Eşleme Testi, Stroop Testi ve İz Sürme Testi A ve B uygulanmıştır. Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Sadece intihar girişimi olan gruba Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği uygulanmıştır. BULGULAR: İntihar girişimi olan grupta psikolojik dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeyleri anlamlı düşük saptanmıştır. İntihar eden grupta psikolojik dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeyleri arasında negatif korelasyon, intihar girişimi olmayan grupta ise bu düzeyler arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Yapılan lojistik regresyon analizi sonucunda ise Hamilton Depresyon puanı, sosyal kaynaklar alt puanı, toplam perseveratif tepki sayısı, kurulumu sürdürmede başarısızlık puanı ve iz sürme testi – b hata sayısı değerleri intihar riskini öngörmede anlamlı saptanmışlardır. SONUÇ: Çalışmamız verilerine dayanarak bipolar bozukluk hastalarında psikolojik dayanıklılık ve bilişsel esneklik düzeylerinin düşük olmasının intihar açısından risk teşkil edebileceğini, bireylerin takip ve tedavi süreçlerinde psikolojik dayanıklılıklarını ve bilişsel esnekliklerini arttıracak müdahalelerin yer alması ile intiharı önlemede yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to contribute to the research area on the relationship between suicidal attempt and psychological resilience, as well as cognitive flexibility levels, and to contribute to a major public health problem such as suicide in terms of preservative and risk factors by examining the correlation between the terms of psychological resilience and cognitive flexibility and the relationship between the levels of these two terms and suicide attempts in the patients with type 1 euthymic bipolar disorder. MATERIAL AND METHODS: The study includes 96 subjects who are as per sectional assessments in the remission phase of type-1 bipolar disorder diagnosed as per DSM-V diagnostic criteria, 48 subjects who attempted suicide, and 48 who didn't attempt suicide. After all subjects were informed about the study, their verbal and written consent was obtained and sociodemographic and clinical data forms were filled out. Young Mania Rating Scale, Hamilton Depression Rating Scale, Wisconsin Card Sorting Test, Stroop Test, and Trail Making Test A and B were applied to patient groups. The Psychological Resilience Scale for Adults was filled by participants. The Beck Suicidal Thought Scale was only applied to the group in which subjects attempted suicide. RESULTS: Psychological resilience and cognitive flexibility levels were significantly lower in the group with suicide attempts. A negative correlation between psychological resilience and cognitive flexibility levels was observed in the suicidal group and a positive correlation between these levels was observed in the non-suicide group. As a result of the logistical regression analysis, Hamilton depression scale score, social resources sub-score, total number of perseverative responses, failure score in maintaining installation, and trail making test- b error count values were found to be significant in predicting suicide risk. CONCLUSION: Based on our study data, we believe that low levels of psychological resilience and cognitive flexibility in bipolar disorder patients may pose a risk that'll lead to suicide, and including interventions that will increase the psychological resilience and cognitive flexibility of individuals in the follow-up and treatment processes, may help to prevent suicides.