Kardiyopulmoner bypass esnasında kullanılan farklı prime solüsyonlarının postoperatif trombosit fonksiyonları ve koagülasyon üzerine in vitro etkileri
In vitro effects of different prime solutions used during cardiopulmonary bypass on postoperative platelet function and coagulation
- Tez No: 171992
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL KAHRAMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Amaç: Kardiyopulmoner bypassın (KPB) en önemli komplikasyonlarından biri, intraoperatif ve postoperatif kanamadır. KPB normal hemostatik dengeyi değiştirebilir hastalan postoperatif kanamaya yatkın hale getirebilir. Bu çalışmada kardiyopulmoner bypass ile öpere edilen koroner arter hastalan, kalp kapak hastalan ve konjenital kalp hastalannda prime solüsyonuna ilave edilen human albumin, taze donmuş plazma ve diğer plazma genişleticilerinin postoperatif trombosit fonksiyonları ve koagülasyon üzerine in vitro etkileri araştırıldı. Materyal ve metod: Bu çalışmaya elektif kardiyopulmoner bypass ile açık kalp cerrahisi uygulanan ardışık 60 hasta alındı. Çalışmaya alman hastalar eşit sayıda (n=20) üç eşit gruba ayrıldılar. Her bir grup (n=20) 20 olgudan oluşmaktaydı. Grup I: Prime solüsyonuna %25'lik 100 ml Human albumin ilave edilen 20 olgu, Grup II: Prime solüsyonuna 2 ünite taze donmuş plazma ilave edilen 20 olgu, Grup III: Prime solüsyonuna TDP ve HA ilave edilmeyen 20 olgu (kontrol grubu). Çalışmaya alman tüm hastalardan indüksiyon öncesi, KPB sırasında, KPB sonrasında ve postoperatif 1. gün Hb, Htc, beyazküre, trombosit sayısı, ACT, aPTT, PTZ, INR, trombosit agregasyon testleri çalışıldı. Hastaların postoperatif yoğun bakım takiplerinde ilk altı saat, altı ve onikinci saatler, onikinci ve yirmidördüncüsaatler arası mediasten ve toraks tüplerinden drene olan kan miktarları, yoğun bakımda hastaya verilen taze donmuş plazma, eritrosit süspansiyonu, trombosit süspansiyonu, human albumin, HES/Plasma gel miktarları, mekanik ventilasyonda kalma süreleri ve yoğun bakımda kalma süreleri kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Grup 2 ve grup 3 'de postoperatif drenaj miktarları grup 1 'e göre anlamlı derecede daha fazla bulundu(p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Intraoperative and postoperative bleeding is a significant complication of cardiopulmonary bypass(CPB). CPB may change the haemostatic state and may predispose the patients to postoperative bleeding. In this study we investigated the in vitro effects of human albumin, fresh frozen plasma and other expanders, added to prime solution, on postoperative platelet functions and coagulation in the patients with coronary artery disease, that operated with CPB. Materials and methods: The study includes 60 consequent patients, that underwent open cardiac surgery with CPB. The patients divided into three groups(n=20). Group I consisted of 20 cases that 100 cc % 25 human albumin added to prime solution, Group II consisted of 20 cases that two units of fresh frozen plasma added to the prime solution and Group III consisted 20 cases as control group in which neither HA nor FFP not added to prime solution. Hemoglobin and hematocrit levels, leukocyte, platelet counts, ACT, aPTT, PTZ, INR and platelet aggregation tests were studied in all patients at preinduction, during and after CPB, and postoperative first day. The amount of blood draning from mediasten and thorax tubes at first, sixth, twelfth and twenty-fourth hours, FFP, erythrocyte and platelet suspontions, HA, HES/plasma gels given to patientsin intensive care unit and the duration at mechanic ventilation and stay in intensive care were recorded. Results: There is no statistically difference in demographic properties between groups.