Bir petrol tanker gemisinin enerji sistemi analizi ve modellenmesi
The analysis and modelling of the energy system of an oil tanker ship
  1. Tez No: 734416
  2. Yazar: EMIN IBAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EGEMEN SULUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gemi Makineleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Yüzyıllardır tüm gezegende gözlemlenen küresel ısınma, bugün belki de dünyadaki lojistik çalışanları için en önemli sorun haline gelmiştir. Kirlilik ile mücadele edenler, uzun yıllardır iklim değişikliği ile mücadele için durmaksızın çalışıyorlar. Dünya ticaretinin çoğu deniz yoluyla yapıldığından, ulaşım ve ticari araçlar arasında gemiler büyük önem taşımaktadır. Denizlerdeki sera gazı emisyonlarını en aza indirmek, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) için küresel bir misyondur. İnsanlığın çevreye verdiği sera gazı miktarı ve buna bağlı eylem planı açısından çevreye verdiği zararı en aza indirmek için birçok önlem tartışılmakta ve ayrıca araştırılmakta ve geliştirilmektedir. IMO, denizcilik endüstrisini daha az enerji tüketen teknolojiler geliştirerek karbon ayak izini en aza indirmeye çağırıyor. Bu çalışmada, bir petrol tankerinin teknolojik konfigürasyonu, yaygın olarak çalışılan enerji karar destek araçlarından biri olan LEAP kullanılarak modellenmiştir. Ardından, önümüzdeki yıllarda IMO ve Avrupa Birliği planları ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda alternatif senaryolar aracılığıyla sera gazı emisyonlarını en aza indirmeye odaklanıldı. Sonuçlar, gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını en aza indirmenin mümkün olduğunu ve bunun daha temiz bir dünyada daha sağlıklı bir yaşama yol açabileceğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Global warming, which has been observed all over the planet for centuries, has become perhaps the most important problem for logistics workers in the world today. Those who struggle with pollution have been working non-stop for many years to combat climate change. Since most of the world trade is done by sea, ships are of great importance among transportation and commercial vehicles. Minimizing greenhouse gas emissions at sea is a global mission for the International Maritime Organization (IMO). Many measures are discussed and also researched and developed in order to minimize the damage to the environment in terms of the amount of greenhouse gases that humanity gives to the environment and the action plan related to it. IMO urges the shipping industry to minimize its carbon footprint by developing technologies that consume less energy. In this study, the technological configuration of an oil tanker is modeled using LEAP, one of the widely studied energy decision support tools. Then, the focus was on minimizing greenhouse gas emissions through alternative scenarios in line with IMO and European Union plans and technological developments in the coming years. The results show that it is possible to minimize greenhouse gas emissions from ships