Total diz protezli hastalara koçluk stratejisi ile uygulanan sürekli hemşirelik bakımının bazı hasta sonuçlarına etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of continuing nursing care applied with coaching strategy on patients with total knee replacement on some patient outcomes: A randomized controlled study
- Tez No: 734415
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞERİFE KURŞUN KURAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, total diz protezli (TDP) hastalara ameliyat öncesi ve sonrası koçluk stratejisiyle uygulanan sürekli hemşirelik bakımının bazı hasta sonuçları (ağrı kontrolü, anksiyete düzeyi, öz- bakım gücü, günlük yaşam aktiviteleri, hasta memnuniyeti, hastaneye yeniden yatış durumu ve ağrı kesici kullanma) üzerine etkisini belirlemek amacıyla planlandı. Araştırma tek kör, paralel grup (deney-kontrol) randomize kontrollü araştırma olarak gerçekleştirildi. Veriler, Ocak 2021-Ekim 2021 tarihleri arasında TDP uygulanan 72 hastadan elde edildi. 72 hasta deney ve kontrol gruplarına basit randomizasyon yöntemi kullanılarak atandı. Deney grubuna koçluk stratejisi, kontrol grubuna ise rutin hemşirelik bakımı uygulandı. Veriler; Hasta Tanılama Formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği, Öz-Bakım Gücü Ölçeği, Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyet Ölçeği, Durumluk Anksiyete Ölçeği ve Barthel Günlük Yaşam Aktivite İndeksi ile toplandı. Hastalar ameliyat öncesinde, taburculukta, taburculuk sonrası 15. günde, 45 ve 90. günde takip edildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerle birlikte Pearson ki-kare test ve Fisher's exact testi, bağımsız gruplar t testi, Mann-Whitney U testi, Tekrarlı ölçümlerde varyans analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of continuous nursing care applied with pre-and postoperative coaching strategy on patients with total knee replacement (TKR) on some patient outcomes (pain control, anxiety level, self-care power, activities of daily living, patient satisfaction and hospital readmission status). The study is a double-blind, parallel group (experiment-control) randomized controlled trial. Data were obtained from patients who underwent 72 knee replacement surgeries between January 2021 and October 2021. 72 patients, including experimental group (n= 36) and control group (n= 36), were assigned to randomized groups. The experimental group received coaching strategy, and the control group patients received routine nursing care. Data; Patient Diagnosis Form, Visual Comparison Scale, Self-Care Scale, Newcastle Nursing Satisfaction Scale, State Anxiety Scale and Barthel Daily Living Activity Index were collected. The patients were followed up preoperatively, at discharge, on the 15th day, 45th day, and 90th day after discharge. Pearson chi-square test and Fisher's exact test, independent groups t-test, Mann-Whitney U test, and analysis of variance in repeated measurements were used in the analysis of the data, together with descriptive statistics.