Erişkin cinsel saldırı olgularının değerlendirilmesinde muayene ve laboratuvar temelli multidisipliner yaklaşım
Examination and laboratory based multidisciplinary approach to the evaluation of adult sexual assault cases
- Tez No: 734445
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Cinsel şiddete maruz kalma ve mağdurların değerlendirilmesinde yaş gruplarına göre farklı dinamikler söz konusudur. Çalışmamızda 18 yaş ve üstünde cinsel saldırı iddiası ile başvuran erişkin olgular incelenerek; cinsel saldırı risk faktörlerinin belirlenmesi, elde edilen bulgu ve patolojilere etki eden faktörlerin saptanması, zamanında ve doğru adli tıbbi muayene, kolposkopik görüntüleme ile laboratuvar kullanımının öneminin ortaya konulması ve mağdurun sağaltımı amacıyla multidisipliner yaklaşımın geliştirilmesine katkı sağlayacak verilerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Cinsel saldırı iddiası ile adli birimler tarafından 01.01.2010 ve 31.12.2020 tarihleri arasında gönderilen, kendileri veya vasileri tarafından yazılı onam veren, 18 yaş ve üstü tüm olgulara ait adli belgeler ve adli tıp raporları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Çalışmamız sonucunda; erişkin yaş grubu 295 cinsel saldırı mağdurunun %88,8'inin kadın, %11,2'sinin erkek olduğu, olguların çoğunluğunun 18-24 yaş grubunda olduğu, düşük eğitim seviyesinin, düşük sosyoekonomik düzeyin, özellikle erkeklerde anlamlı olmak üzere zekâ geriliği gibi komorbiditeye sahip bireylerin cinsel saldırıya uğrama açısından daha yüksek riske sahip oldukları, olguların en sık ev ortamında olmak üzere kapalı ortamlarda ve en sık yakın partnerleri tarafından cinsel saldırıya maruz kaldıkları, olguların çoğunluğunun olay sonrası ilk 72 saatten sonra muayeneye gönderildiği, olguların %38,3'ünde nongenital travmatik lezyon saptandığı, kadın olguların genital muayenesinde %11,5 oranında akut/yeni lezyon tespit edildiği, anal penetrasyon tarifleyen olguların %28,6'sında anal lezyon tespit edildiği, dış merkezde adli tıp dışı birimlerde yapılan muayeneler sonucunda düzenlenen raporlar ile merkezimizde adli amaçlı kolposkop eşliğinde muayeneler sonucunda düzenlenen raporların yalnızca %28,7'sinin tamamen uyumlu olduğu, vajinal sürüntü örneklerinde en çok 7 güne kadar, anal örneklerde ise ilk 72 saate kadar spermatozoa saptanabildiği, olguların %79,1'inde cinsel saldırı sonrası psikopatoloji geliştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different dynamics according to age groups in the evaluation of sexual violence and victims. In our study, we aimed to determine possible risk factors for sexual assault over the age of 18 and the factors affecting the findings and pathologies; demonstrate the importance of timely and accurate forensic medical examination, colposcopic imaging and laboratory use and obtain data that will contribute to the development of a multidisciplinary approach for the physical, mental and social treatment of the victim. Between 01.01.2010 and 31.12.2020, forensic documents and forensic medicine reports of all cases over the age of 18 who gave written consent to physical and anogenital examination, to photograph and image recording with colposcopy device and to collection of forensic evidence materials, were evaluated retrospectively. As a result of our study; it was determined that 88.8% of 295 sexual assault victims in the adult age group were female and 11.2% were male, and the majority of the cases were in the 18-24 age group. It was determined that low education level, low socioeconomic level, having a disability such as mental retardation (especially in men) were more risky in terms of being exposed to sexual assault. It was determined that the cases were exposed to sexual assault mostly in closed environments, mostly at home, and most frequently by their intimate partners, and most of the cases did not apply within the first 72 hours. There were nongenital examination findings in 38,3% of the cases; 11.5% of female cases had acute lesion in genital examination; 28.6% of the cases that described anal penetration had a lesion on examination; it was found that only 28.7% of the examinations performed in non-forensic medicine units and examinations performed in our center with forensic colposcope were completely corresponding. It was found that spermatozoa could be detected up to 7 days in vaginal swab samples; It was determined that spermatozoa could be detected up to 72 hours in anal samples and 79.1% of the cases developed psychopathology after sexual assault.