Erişkinlere yönelik cinsel saldırılarda ruh sağlığının bozulup bozulmadığının değerlendirilmesinde Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı deneyimi
Ataturk University School of Medicine Department of Forensic Experience on assessing whether mental health deteriorates in sexual assaults on adults
  1. Tez No: 420170
  2. Yazar: SADIK ŞAHİNGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TALİP ŞENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Son yıllarda en hızlı artış gösteren suç türü olan cinsel dokunulmazlığa karşı suçlara bağlı olarak, mağdurlarda beden ve/veya ruh sağlığı bozuklukları gelişebilmektedir. Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) 26.09.2004 tarihinde kabul edilen değişiklikle, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarda“beden veya ruh sağlığının bozulması”kavramı değerlendirilmeye başlanmıştır. Mağdurun beden veya ruh sağlığında bozulma saptanması cezayı artırıcı unsur olmuştur. Uygulamada görülen zorluklar nedeniyle, 18 Haziran 2014 tarihinde kabul edilen 6545 sayılı yasa ile tekrar değişikliğe gidilmiştir. Beden ve ruh sağlığının değerlendirilmesi yasadan çıkarılmıştır. Bu çalışmada Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Heyeti tarafından 1 Ocak 2012 ile 31 Aralık 2013 tarihleri arasında beden veya ruh sağlığındaki bozulma durumu değerlendirilen ve kesin kanaat belirtilen 102 erişkin cinsel saldırı mağduruna ait veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Olguların %39.2'sinde (n=40)“ruh sağlığında bozulma olduğu”saptanmıştır. Ruh sağlığında bozulma saptanan olguların 15'inde major depresif bozukluk(MDB), 20'inde travma sonrası stres bozukluğu(TSSB) ve 5'inde iste MDB ve TSSB saptanmıştır. Nitelikli cinsel saldırılarda ruh sağlığında bozulmanın daha sık görüldüğü bulunmuştur (p0.05). TSSB ve MDB cinsel saldırı mağdurlarında en sık görülen kalıcı psikopatolojilerdir. Cinsel saldırı neticesinde ortaya çıkan bu psikopatolojiler, kişinin yaşam kalitesini ve işlevselliğini azaltabilir. İntihar riski dahil çeşitli yıkımlara neden olabilir. Bu nedenle cinsel dokunulmazlığa karşı suçlarının mağdurlarında mutlaka psikiyatrik muayenenin yapılarak, ruh sağlığının değerlendirilmesi ve gerekli tıbbi desteğin verilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ataturk University School of Medicine Department of Forensic experience on assessing whether mental health deteriorates in sexual assaults on adults. In recent years, due to the crimes against sexual inviolability, which is the most rapidly increasing type of crime, the body or mental health disorders can develop in victims. With the amendments adopted in The Turkish Penal Code (TCK) on 26.09.2004,“deterioration of physical or mental health”concept has been started to be evaluated in crimes against sexual inviolability. Detecting deterioration in the victim's physical or mental health has been the element increasing punishment. Because of the difficulties observed in implementation, legal changes were made with Law No. 6545 which was amended again on 18 June 2014. Evaluation of physical and mental health is removed from the law. In this study, the data of 102 adult victims of sexual assault whose situation of deterioration in physical or mental health were examined, and firm conviction was mentioned by Medical Faculty Judicial Committee of Ataturk University between January 1, 2012 and 31 December 2013 were analyzed retrospectively. In 39.2% of cases (n = 40)“deterioration in mental health”was determined. Of the patients with deterioration in mental health, in 15, major depressive disorder (MDD); in 20 post-traumatic stress disorder (PTSD) and in 5 patients, MDD and PTSD were diagnosed. The deterioration in mental health in aggravated sexual assault has been found to occur more frequently (p0.05). PTSD and MDD are the most frequent psychopathologies determined in victims of sexual assault. These psychopathologies occurred as a result of sexual assault may reduce a person's quality and functionality of life. It may cause to a variety of demolition including the risk of suicide. Therefore, evaluation of mental health of the victims of crimes against sexual inviolability must be done by applying the psychiatric examination, and the victims must be given the necessary medical assistance.