İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na başvuran 18 yaş üstü cinsel saldırı olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of sexual assault cases referred to İzmir Katip Çelebi University Department of Forensic Medicine in age of 18 and over age
- Tez No: 858730
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOKDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada erişkin bireylerin maruz kaldığı cinsel saldırı olaylarının özelliklerinin ve saldırı sonucunda mağdurda meydana gelen fiziksel ve ruhsal bulguların çok yönlü olarak değerlendirilmesi, cinsel saldırıların ve yaralanmaların risk faktörlerinin belirlenmesi, cinsel şiddetin önlenebilmesi için alınabilecek tedbirlerin tartışılması amaçlanmıştır. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamızda İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Adli Tıp Anabilim Dalı'na 1 Ocak 2020 - 31 Aralık 2022 tarihleri arasında cinsel saldırı iddiası ile muayenesi yapılmak üzere başvurusu yapılan 18 yaşını doldurmuş olan 146 olgunun adli tıbbi raporları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. BULGULAR: Olguların 138'inin (%94.5) kadın, 8'inin (%5.5) erkek, yaş aralığının 18-68, yaş ortalamasının 27.4 (ss:9.1, M:26) olduğu saptandı. Fizik muayene bulgusu saptanan olguların yaş ortalamasının bulgu olmayanlara göre daha yüksek olduğu (p=0.007) bulundu. Saldırıya alkol/madde kullanımı eşlik ettiğinde (p=0.002), muayene saldırı sonrası ilk 10 gün içinde yapıldığında (p=0.007) ve şüpheli tanıdık biri olduğunda (p=0.015) anlamlı olarak daha sık fizik muayene bulgusu olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the characteristics of sexual assault against adults in a multifaceted manner and the physical, psychological findings that occur in the victim as a result of the assault, to determine the risk factors of sexual attacks and injuries, and to discuss the measures that can be taken to prevent sexual violence. MATERIAL AND METHODS: In our study, the forensic medical reports of 146 cases over the age of 18 who referred to Izmir Katip Çelebi University, Department of Forensic Medicine for examination on allegations of sexual assault between January 1, 2020 and December 31, 2022 were evaluated retrospectively. RESULTS: It was determined that 138 (94.5%) of the cases were female, 8 (5.5%) were male, the age range was 18-68, and the average age was 27.4 (sd: 9.1, M: 26). It was found that the average age of the cases with physical examination findings was higher than that of the cases without any findings (p=0.007). It was found that physical examination findings were significantly more common when the assault was accompanied by alcohol/substance use (p=0.002), when the examination was performed within the first 10 days after the assault (p=0.007), and when the suspect was a familiar person (p=0.015).