Acil tıp asistanlarının toksik terörizme hazırlık-acil yönetimi hakkında klinik beceri düzeyinin araştırılması
Investigation of clinical skill level of emergency medicine residents on toxic terrorism preparedness-emergency management
- Tez No: 734459
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Çalışmamızın birincil amacı acil tıp anabilim dalı asistanlarının toksik terörizme hazırlık ve tıbbi yönetim becerilerini ölçebilecek simülasyon tabanlı klinik sınav geliştirerek klinik beceri düzeyini ölçmektir. İkincil amacı ise tespit edilen eksiklikleri analiz ederek buna yönelik çözüm geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Yöntem: Çalışmamız toksik terörizme hazırlık ve acil yönetimi hakkında 5 adet olgu senaryosu simülasyona dayalı klinik beceri sınavı için alanında uzman kişiler tarafından geliştirildi. Etik kurul onayı alındıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD' da ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Trabzon Kanuni Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Tıp AD' da görevli asistanlara KTÜ MEDSİM-İyi Hekimlik Uygulamaları ve Tıbbi Simülasyon Merkezi' nde ardışık günlerde uygulandı. Uygulanan sınav için iki adet simüle olgu videosu, iki adet standardize hasta senaryosu ve bir adet yüksek (teknoloji içeren) gerçeklikli maketin kullanıldığı olgu senaryosu olmak üzere toplam beş adet istasyon oluşturuldu. Her bir istasyonda değerlendiriciler standardize formlar eşliğinde katılımcıları değerlendirdi. Yaptıkları tanısal girişimler ve tedavi yönetimlerine göre her bir istasyon yeterli, geliştirilebilir ve yetersiz olacak şekilde değerlendirildi. Elde edilen verilerin analiz aşamasında SPSS 22,0 istatistik paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary purpose of our study is to measure the clinical skill level of emergency medicine residents by developing a simulation-based clinical exam that can measure toxic terrorism preparation and medical management skills. The secondary purpose is to analyze the identified deficiencies and contribute to the development of solutions for this. Method: Our study was developed by experts in the field for a clinical skills exam based on simulation of 5 case scenarios on toxic terrorism preparedness and emergency management. After the approval of the ethics committee, it was applied to the residents working in Karadeniz Technical University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine and Health Sciences University Trabzon Kanuni Training and Research Hospital, Department of Emergency Medicine, on consecutive days at KTÜ MEDSİM-Good Medicine Practices and Medical Simulation Center. For the applied exam, a total of five stations were created, including two simulated case videos, two standardized patient scenarios, and a case scenario using a high (technology-containing) reality model. At each station, evaluators evaluated the participants using standardized forms. According to their diagnostic interventions and treatment management, each station was evaluated as adequate, improvable and inadequate. SPSS 22.0 statistical package program was used in the analysis of the obtained data.