Kobalt oksit nanopartiküllerinin sıçanlarda karaciğer üzerine etkisininin celenmesi
Investigation of the effect of cobalt oxide nanoparticles on liver in rats
- Tez No: 734460
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP YALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Nanopartiküller 100 nm'den küçük ve boyutlarına özgül özelliklere sahip bileşiklerdir. Nanopartiküllerin son yıllarda sanayide ve günlük hayatta kullanılmasına olan ilgi oldukça yüksektir. Nanopartiküllerin insan sağlığı ve ekolojik sistem üzerindeki etkileri hakkında yeterli bilgi yoktur. Nanomalzemeler için uygun bir doz-metrik seçimi, toksisitelerini ve risklerini değerlendirmek için önemlidir. Partikül boyutu 100 nm'den küçük nanopartiküllerin hava ve sıvıda daha fazla biriktikleri, epitel hücreleri, lenfatikler, kan, sinir sistemi ve sekonder hedef organlara daha fazla geçtikleri, büyük partiküllerin ise karaciğerin eliminasyonu nedeniyle hedef organlara ulaşamadığı ifade edilmektedir. Kobalt oksit nanopartikülleri güneş enerjisinde güneş enerjisi emici olarak uygulanır. Cam ve porselene renklendirici ve pigment olarak eklenir. Katalizde, kimya endüstrisinde organik sentez ve katalizör taşıyıcı için oksidan ve katalizör olarak kullanılır. Kobalt oksit nanopartiküllerinin kan, karaciğer, akciğer, böbrek, testisler ve bağırsaklarda toplandığı düşünülmektedir. Bu çalışmada kobalt oksit nanopartiküllerinin sıçanların karaciğer dokusunda inflamasyon, DNA hasarı ve oksidatif stres üzerine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Wistar Albino cinsi, 30 adet dişi sıçan kullanılmıştır. Sıçanlar rastgele seçilerek 5 gruba ayrılmıştır. Farklı dozlardaki kobalt oksit nanopartiküllerine maruz bırakılan sıçanların karaciğerinde nanopartiküllerin inflamasyon, DNA hasarı ve oksidatif stres üzerine etkisinin değerlendirilmesi için sırasıyla tümör nekroz faktör alfa, interlökin 6, genotoksik hasar, malondialdehid düzeyleri ve süperoksit dismutaz, katalaz enzim aktiviteleri ölçülerek elde dilen bulgular istatistiksel yöntemlerle değerlendirilmiştir. Sonuç olarak elde edilen bulgular incelendiğinde kobalt oksit nanopartiküllerin oksidatif stres, inflamasyon ve DNA hasarı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı derecede etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanoparticles are compounds that are smaller than 100 nm and have size-specific properties. Interest in the use of nanoparticles in industry and daily life in recent years is very high. There is not enough information about the effects of nanoparticles on human health and the ecological system. Choosing a suitable dose-metric for nanomaterials is important to assess their toxicity and risks. It is stated that nanoparticles with a particle size of less than 100 nm accumulate more in air and fluid, pass through epithelial cells, lymphatics, blood, nervous system and secondary target organs, and large particles cannot reach the target organs due to the elimination of the liver. Cobalt oxide nanoparticles in solar energy is applied as solar energy absorber. It is added as a colorant and pigment to glass and porcelain. For organic synthesis and catalyst carrier in the chemical industry and catalyst, it is used as an oxidant and catalyst. Cobalt oxide nanoparticles are thought to be collected in the blood, liver, lungs, kidneys, testicles, and intestines. In this study, it was aimed to evaluate the effects of cobalt oxide nanoparticles on inflammation, DNA damage and oxidative stress in liver tissue of rats. For this purpose, 30 female Wistar Albino rats were used. Rats were randomly selected and divided into 5 groups. In order to evaluate the effects of nanoparticles on inflammation, DNA damage and oxidative stress in the liver of rats exposed to different doses of cobalt oxide nanoparticles, tumor necrosis factor alpha, interleukin 6, genotoxic damage, malondialdehyde levels and superoxide dismutase and catalase enzyme activities were measured, respectively, and the findings were evaluated using statistical methods. As a result, when the obtained findings were examined, it was determined that cobalt oxide nanoparticles did not have a statistically significant effect on oxidative stress, inflammation and DNA damage.