Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde uyarıcı işleme hassasiyeti ile depresyon ilişkisi
The relationship between sensory processing sensitivity and depression of Ondokuz Mayıs University Medical Faculty students
- Tez No: 734470
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA FEVZİ DİKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Psikiyatri, Psikoloji, Family Medicine, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamız Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde Uyarıcı İşleme (Duyusal İşlemleme) Hassasiyeti (DİH) ve alt boyutları ile depresyon arasındaki ilişkinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel ve tanımlayıcı özellikteki bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1,2,3,4,5,6 öğrencilerinde yapılmıştır. Çalışmaya 235 öğrenci katılmıştır. Literatür taranarak oluşturulan anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyodemografik bilgiler, ikinci bölümde Uyarıcı İşleme Hassasiyeti Ölçeği (DİHÖ) ve üçüncü bölümde Beck Depresyon Envanteri (BDI) yer almaktadır. Veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçek ve alt ölçek puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için parametrik testlerden pearson korelasyon analizi yapılmıştır. Ölçek ve alt boyutlar ile sosyodemografik veriler arasındaki ilişki için parametrik testlerden Independent simple t testi ve ANOVA testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için LSD Post-Hoc testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to evaluate the relationship between Sensory - Processing Sensitivity (SPS) and its sub-factors and depression of Ondokuz Mayıs University (OMU) Medical Faculty Students. Material and Methods: This cross-sectional and descriptive study was applied in class 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, and 6th students of Ondokuz Mayıs University School of Medicine. 235 students participated in the study. The questionnaire, prepared by searching the literature, consists of three parts. The first section contains sociodemographic information, the second part contains the Highly Sensitive Person Scale (HSPS), and the third part contains the Beck Depression Inventory (BDI). SPSS 25.0 package program was used for data analysis. Pearson correlation analysis, one of the parametric tests, was used to determine the relationship between the scale and subscale scores. Independent simple t test and ANOVA test, which are parametric tests, were used for the relationship between the scale and subscales and sociodemographic data. In case of significant difference between groups, LSD Post-Hoc test was performed to determine between which groups the significance was.