İnşaat sektöründe yüksekte çalışma ve bu konudaki kazalara alınabilecek önlemler ile çalışanların bilgi düzeyinin incelenmesi
Investigation of working at height in the instruction sector and the measures that can be taken for accidents and the knowledge levels of the employees
- Tez No: 734469
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülkemizde İnşaat sektörü; yoğun şekilde insan gücüne dayalı ve çalışma koşulları nedeniyle çalışanların maruz kaldıkları risklerin çeşitliliği ve iş kazalarının yoğun olarak yaşandığı sektörler arasında ilk sıradadır. Özellikle yüksekten düşme sonucunda meydana gelen iş kazaları çok sayıda çalışanın ölümüne veya yaralanmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında işverenler inşaat sektörü çalışmalarında iş sağlığı ve güvenliği kriterlerine uygun bir biçimde önlem alabilmek için ihtiyaç duyulan tüm araç ve gereçlerin tamamını temin etmek, çalışanlar da iş sağlığı ve güvenliği içerisinde çalışabilmek adına bu önlemleri uygulamak zorundadırlar. Ayrıca yüksekte çalışma faaliyetinde bulunan çalışanların periyodik olarak yüksekte güvenli çalışma ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almaları büyük önem taşımaktadır. Tüm yasal düzenlemelere rağmen sektörde iş kazalarının artıyor olması gerek işveren gerekse çalışanların iş sağlığı ve güvenliği konusunda gerekenleri yapmadıklarını göstermektedir. Bu çalışmada, inşaat sektöründe yüksekte çalışma faaliyetlerinde bulunan 200 çalışan ile görüşme yapılmış ve konu hakkındaki bilgi düzeyleri değerlendirmeye çalışılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; gerek sağlık açısından gerekse maddi açıdan büyük kayıplara sebep olabilecek, ekonominin lokomotifi olan inşaat sektöründe yüksekte çalışma neticesinde ortaya çıkabilecek kazaları minimuma indirebilmek için gerekli önlemlerin alınması, standartlara uygun ekipmanların kullanılması ve bu önlemler ile ekipmanlar hakkında çalışanların eğitilmesi ve bilgilendirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction sector in our country is in the first place among the sectors which are heavily based on manpower and the diversity of risks that employees are exposed to due to working conditions and occupational accidents are intense.Especially ,as a result of falling from a hight occupational accidents cause to death of injuries of many employees. Within the scape of the occupational health and safety law numbered 6331 in our contry,employers have to provide all the tools and equipments needed to take measures in suitable with the occupational health and safety criterias in the construction sector work and employees have to apply these measures to work with the occupational health and safety In addition,it is of great importance for the employees working at height to receive training on safe working at height and occupational health and safety periodically.In spite of all the legal regulations the increase in occupational accidents in the sector shows that both employers and employees don't do what is necessary in terms of occupational health and safety. In this research ,200 employees working at heights in the construction sector were selected and their know levels on the subject were evalvated.According to the results of obtained in this research,it is the necessary to take precautions to minimaze the accidents that may occur as a result of working at height in this sector that is the locomotive of the economy,which can cause great losses both in terms of health and financially,it is necessary to take precautions to use equipment in accordance with the standards and to train and inform the employees about these precautions and the equipments.