Histamin'in dorsal kök ganglion nöronlarında HCN kanallarına etkisi
Effect of histamine on HCN channels in dorsal root ganglion neurons
- Tez No: 734471
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Santral Sinir Sistemi, insan ve diğer hayvanların yaşamsal tüm faaliyetleri kontrol eder. Yaşamsal faaliyetler duyu organlarımızla algılanıp sinir sistemi ile impulslar ile beyine iletilmektedir. Sinir Sisteminin en önemli bölümlerinden biri spinal kolondur. Spinal kolonundaki dorsal kök ganglionları sinir sisteminin bir bölümüdür. Dorsal Kök Ganglionları gelen iletileri beyine iletirler. Dorsal kök ganglionlarını dış uyaranlar dışında, endojen ve eksojen kimyasal maddeler de uyarmaktadır. Histamin vücudumuzda bulunan endojen maddelerden birisidir. Histamin, beyin ve bağırsak sisteminde bulunmaktadır. Etkisini histamin reseptörleri aracılığıyla göstermektedir. Genelde allerjenik ve patolojik durumlarda ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda histaminin omurilik dorsal kök ganglionlarında HCN kanal aracılığı ile farmakolojik etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, Patch-clamp tekniği ile deneyler yapılmış ve bu yapılan deneylerden sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Central Nervous System controls all vital activities of humans and other animals. Vital activities are perceived by our sensory organs and transmitted to the brain by impulses through the nervous system. One of the most important part of the nervous system is the spinal cord. Dorsal root ganglia in the spinal cord are a part of the nervous system. Dorsal root ganglia transmit incoming messages to the brain. In addition to external stimuli, endogenous and exogenous chemicals inside and outside the body stimulate the dorsal root ganglia. Histamine is one of the endogenous compounds found in the body. Histamine is found in the brain and intestinal system. It shows its effect through histamine receptors. It usually occurs in allergenic and pathological conditions. In our study, the pharmacological effects of histamine in spinal cord dorsal root ganglia via HCN channels were investigated. For this purpose, experiments were carried out with the Patch-clamp technique and results were obtained from these experiments.