Tarım-gıda tedarik zincirine SCOR modelinin uygulanması
The application of SCOR model in agri-food supply chain
  1. Tez No: 734477
  2. Yazar: SİNEM SAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Ziraat, İşletme, Transportation, Agriculture, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Lojistik ve Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ülke nüfusunun gıda talebini karşılamanın yanı sıra ekonomik ve stratejik açıdan önemli bir faaliyet alanı olan tarım sektörünün, verimliliği ve sürdürülebilirliği oldukça önemlidir. Türkiye'deki düşük koordinasyonlu, uzun dağıtım kanallarından oluşan, tarım-gıda tedarik zinciri, nihai tüketiciye ulaşan gıda ürünlerinin kalitesini düşürmektedir. Bu durum, tarıma bağlı gıda ürünlerinde %50'ye varan kayıp oranlarına sebep olmakta ve gıda fiyatlarına enflasyonist bir zemin yaratmaktadır. Öte yandan, 2019 yılı sonunda ortaya çıkan ve küresel çapta yayılma eğilimine devam eden Covid-19 salgını, tarım-gıda tedarik zincirlerinde aksaklıklara ve kesintilere sebep olmuştur. Bu süreç, gıda maddelerinin üreticiden kullanıcılara akışının sürekliliğinin sağlanabilmesi ile gıda kalite ve güvenliği konularını öncelikli hale getirmiştir. Tarımsal alanda Türkiye'de yaşanan yerel sorunlara ek olarak, Covid-19 salgınının etkileri, insan hayatını doğrudan etkileyen tarım-gıda tedarik zincirinin, verimli kaynak kullanımı ile daha sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmasını zorunlu hale getirmiştir. Tedarik Zinciri Konseyi tarafından, 1996 yılında geliştirilen Tedarik Zinciri Operasyonları Referans Modeli (SCOR), farklı endüstriyel alanlardaki tedarik zinciri yönetiminde, süreçsel iyileştirme ve geliştirme sağlayan güçlü bir yönetim aracıdır. Çalışmada, seçili tarım ve tarıma bağlı sektörlerin süreçleri üzerinde yapılan örnek uygulama ile tarım-gıda tedarik zincirinin sorunlarının çözümünde SCOR Modelinin; fizibilitesi yüksek, referans bir kaynak oluşturması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considered as an economically and strategically significant field of activity in addition to meeting the food demand of the country's population, the agricultural sector's productivity and sustainability are also deemed important. The agri-food supply chain in Turkey, which consists of low coordination and long distribution channels, reduces the quality of food products reaching the final consumer. This situation causes loss rates of up to 50% in agricultural food products and creates an inflationary basis for food prices. On the other hand, the Covid-19 epidemic, which emerged at the end of 2019 and continued to spread globally, caused disruptions and interruptions in the agri-food supply chains. This has prioritized food quality and safety issues by ensuring the continuity of the flow of foodstuff from producers to consumers. In addition to the local problems experienced in the agricultural sector of Turkey, the effects of the Covid-19 epidemic made it necessary to develop the agri-food supply chain, which directly affects human life, to a more sustainable structure with efficient resource use. The Supply Chain Operations Reference Model (SCOR), developed by the Supply Chain Council in 1996, is a powerful management tool that provides process and supply chain management improvements in different industrial areas. In the study, it is aimed to present SCOR model as a reference resource with high feasibility for solving the problems of the agi-food supply chain by applying it on the processes of selected agriculture and agricultural related sectors.