Yapay zekâ sistemleri tarafından üretilen fikri ürünlerin telif hakkı
Copyright of intellectual products produced by artificial intelligence systems
- Tez No: 734479
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE IŞINSU ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Yapay zekâ sistemleri laboratuvar ortamından çıkıp, insanla birebir etkileşime girebilecek düzeyde hayatımızda yer ettikçe, daha fazla hukuk dalı da yapay zekâ üzerine düşünmeye başlamıştır. Yapay zekânın sağlık alanında kullanılması mevcut malpraktis düzenlemelerini, akıllı araçlar ise trafik sorumluluğu düzenlemelerini tehdit etmektedir. Yaratıcılığın insana özgü bir yetenek olduğu düşünülse de yapay zekâ bu alanda da önemli gelişmeler göstermektedir. Ancak mevcut fikri mülkiyet hukuku düzenlemeleri, yaratıcılığın insana mahsus olduğu ön kabulüyle hazırlanmıştır. Bu durum, yapay zekâlar tarafından üretilen eserlerin akıbetini belirsiz bir duruma sokmaktadır. Yaratıcı yapay zekâların her geçen gün gelişmeleri ve sayılarının artması, fikri mülkiyet hukukundaki eser, eser sahibi ve telif hakkı gibi çekirdek kavramlarda değişiklik yapılmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
As artificial intelligence systems come out of the laboratory environment and take a place in our lives at a level where they can interact with humans, various branches of law have started to think about artificial intelligence. Its use in the field of health threatens existing malpractice regulations; smart vehicles threaten the regulations regarding traffic liabilities. Artificial intelligence also shows significant developments in creativity activities, which are thought to be a human-specific ability. However, current intellectual property law regulations have been prepared with the premise that creativity is unique to humans. This situation puts the fate of the works produced by artificial intelligence in an uncertain situation. The increasing number and development of creative artificial intelligence require changes in core concepts such as work, author, and copyright in intellectual property law.