Reconstructing black identity on the strands of double-consciousness: A study of Richard Wright and Alex Wheatle
Siyah kimliğin çifte bilinç telleri üzerinde yeniden inşa edilmesi: Richard Wright ve Alex Wheatle'ın bir çalışması
  1. Tez No: 734516
  2. Yazar: SALAH FARAJ ABDALHFED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Renkli insanların bakış açılarını anlamak, Kritik Irk Teorisini anlamanın anahtarıdır. Baskıyı yaşamış insanlar, baskının üzerlerindeki etkisini anlarlar ve onların bakış açılarını değerlendirmek için zaman ayırmak, daha geniş bir savunuculuğa doğru ilerlemenin önemli bir parçasıdır. Bu bakış açılarını dinlemek için zaman ayırmak da önemlidir çünkü bir kültürdeki insanların bakış açıları neredeyse hiçbir zaman homojen değildir. Du Bois'in çifte bilinç fikrinin önemli bir parçası, çoğunluk beyaz kültürünü renkli insanlardan ayıran çizginin ötesine geçen bir peçedir. Beyazlar, klişelerine, önyargılarına ve önyargılarına dayalı olarak beyaz olmayan bir insan imajı yaratma eğilimindedir ve perdenin diğer tarafındaki gerçeği görmelerini engeller. Renkli insanların farklı bakış açılarını dinlemek perdeyi yırtar, bir görüntüyü sonsuz sayıya dönüştürür. İnsanlar Alex Wheatle'ın çalışmalarını okuduklarında, başörtüsü klişesine meydan okuyan kahramanlar ve diğer karakterlerle karşılaşırlar ve çoğunluk beyaz kültüründeki insanlarla en azından hayaller ve özlemler açısından pek çok ortak noktaya sahip olduklarıyla karşılaşırlar. . Wheatle'ın eserlerinde siyahi toplulukta bu kadar farklı felsefi paradigmaların iş başında olması, her toplulukta olduğu gibi siyah topluluğunun da her birinin kendi hikayesi, kendi bakış açısı, kendi öncelikleri – tıpkı çoğunluk beyaz kültürü gibi. Ancak bu perde yerinde kalsa da, bu gerçek geniş çapta kabul görmeyecektir.
Özet (Çeviri)
Understanding the viewpoints of people of color is also key in understanding Critical Race Theory. People who have lived through oppression understand the impact that it has on them, and taking the time to consider their perspectives is an important part of moving toward wider advocacy. Taking the time to listen to these perspectives is also important because the viewpoints of people within a culture are almost never homogenous. An essential part of Du Bois' idea of double consciousness is a veil that hangs across the line separating the majority white culture from people of color. White people tend to create an image of people of color based on their stereotypes, prejudices, and preconceptions, preventing them from being able to see the reality on the other side of the veil. Listening to the different perspectives of people of color shreds the veil, turns one image into an infinite number. When people read the work of Alex Wheatle, they encounter protagonists and other characters who challenge the stereotype of the veil, and they come across as having a lot in common, at least in terms of dreams and aspirations, with people in the majority white culture. The fact that there are such different philosophical paradigms at work in the black community in Wheatle's works provides important insight into the important truth that the black community, as in any community, is comprised of individuals, each with their own story, their own perspective, their own priorities – just like majority white culture. However, while that veil remains in place, this truth will not become widely recognized.