Ameliyat sürecine yönelik görsel bilgilendirmenin durumluk - sürekli kaygı düzeyine etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of visual information on the surgical process on the level of state-trait anxiety
  1. Tez No: 734592
  2. Yazar: MUHAMMED GÜLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERİMAN AKANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada ilk kez ameliyat olacak hastalara ameliyat sürecine yönelik yapılan görsel bilgilendirmenin durumluk -sürekli kaygı düzeylerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın tasarımı, son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma olarak planlandı. Araştırma Bursa Uludağ Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Genel Cerrahi Kliniğinde Aralık 2019 - Haziran 2021 tarihleri arasında 60 hasta ile gerçekleştirildi. Araştırmada 1 müdahale grubu ve 2 kontrol grubu mevcuttu. Müdahale ve birinci kontrol grubuna daha önce ameliyat deneyimi olmayan hastalar, ikinci kontrol grubuna ise daha önce ameliyat deneyimi olan hastalar dahil edildi. Araştırmada müdahale grubundaki hastalara görsel bilgilendirme yapılırken kontrol gruplarındaki hastalar klinikte yürütülmekte olan standart bilgilendirme süreçlerine dahil edildi. İstatistiksel analizler için SPSS 21.0 programı kullanıldı ve istatistiksel analizlerde tip I hata düzeyi %5 olarak kabul edildi. Araştırmaya dahil edilen gruplar demografik özellikler açısından benzerdi (p>0,05). Müdahale grubundaki hastaların sürekli ve durumluk kaygı puanları ameliyathaneye yönelik düşüncelerine göre incelendiğinde; olumlu düşünceye sahip olan hastaların kaygı puanları kontrol gruplarındaki hastalardan daha düşüktü (p=0,015 ve p=0,037). Erkeklerin kadınlara göre ameliyathaneye yönelik düşünceleri daha olumluydu (p=0,002). Sürekli ve durumluk kaygı puanlarına göre gruplar arasında farklılık yoktu (p=0,284 ve p=0,292). Üç grup arasında durumluk kaygı puanı ve sürekli kaygı puanı açısından anlamlı bir fark olmamakla birlikte, ameliyat öncesinde video ile eğitim verilen müdahale grubunda ameliyathaneye ilişkin düşünceleri olumlu olanların kaygı puanları daha düşüktü. Araştırma devam ederken Covid-19 salgınının ortaya çıkmasının araştırmayı olumsuz etkileyen bir faktör olduğu düşünüldü. Ameliyat öncesi kaygıyı azaltmayı amaçlayan araştırmalardan daha ayrıntılı ve kesin sonuçlar elde edebilmek için Covid-19 salgınına daha adapte şartlarda yeni araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effect of providing visual information pertaining to the operation process on the state-trait anxiety levels of patients who are to undergo surgery for the first time. The design of the study was planned as a quasi-experimental research with two control groups. The research was carried out in Bursa Uludağ University Health Research and Application Center General Surgery Clinic between December 2019 - June 2021 with 60 patients. There were 1 intervention group and 2 control groups in the study. Patients with no previous surgical experience were included in the intervention and first control group, and patients with previous surgical experience were included in the second control group. Patients in the intervention group were subjected to visual information, control groups were solely undergone through standard care procedures. SPSS 21.0 program was used for statistical analysis and type I error level was accepted as 5% in statistical analysis. The groups were similar according to their demographic variables (p>0.05). The trait and state anxiety scores of the intervention group patients with positive perceptios on operating room were lower than the patients in the control groups (p=0.015 and p=0.037). Males had more positive perceptions related to operating theatre than women (p=0.002). There was no difference between the groups in terms of trait and state anxiety scores (p=0.284 and p=0.292). Although no significance was observed between the three groups according to their anxiety scores. Patients in intervention group, subjected to visual information on surgical process before their surgery, had positive perceptions related to operating room. We think that the emergence of the Covid-19 outbreak while the research was conducted, influenced the outcomes of this study. In order to obtain more detailed and precise results from studies aiming to reduce pre-operative anxiety, new studies are needed in conditions more adapted to the Covid-19 epidemic.