Hastaların cerrahi girişim sonrası abdominal distansiyona yönelik deneyimleri
Patients experience towards postoperative abdominal distention
  1. Tez No: 165114
  2. Yazar: NURTEN TAŞDEMİR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVİLAY ŞENOL ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Taşdemir, N., Hastaların Cerrahi Girişim Sonrası Abdominal Distansiyona Yönelik Deneyimleri, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Programı, Yüksek Lisans Tezi, Ankara 2005. Araştırma, hastaların cerrahi girişim sonrası abdominal distansiyona yönelik deneyimlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Zonguldak Sosyal Sigortalar Kurumu Bölge Hastanesi Genel Cerrahi, Ortopedi, Üroloji, Beyin Cerrahi, Kulak-Burun- Boğaz, Göz, Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniklerinde yatan, genel anestezi altında ameliyat olmuş 384 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak, araştırmacı tarafından literatür bilgileri dikkate alınarak hazırlanan soru kağıdı kullanılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hastalar ile görüşülerek toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 11.0 paket programı kullanılarak; yüzdelik sayılar, ki kare ve Fisher"ın ki kare önemlilik testleri uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; ameliyat sonrası dönemde hastaların % 42,7'si abdominal distansiyonu, % 41,5'inin ameliyat sonrası bulantı-kusması olduğunu ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Taşdemir, N., Patients Experience Towards Postoperative Abdominal Distension, Hacettepe University, Institute of Health Sciences, Nursing Program, Master Thesis, Ankara 2005. This study was carried out to determine the experience of patients towards the postoperative abdominal distension. The subjects included 384 patients who undergone surgical operation under general anesthesia in the clinics of general surgery, orthopedia, urology, brain surgery, ENT, ophthalmology, gynecology and obstetrics at the Social Security Association District Hospital in Zonguldak. The data collection tool comprised of a questionnaire prepared by the researcher on the basis of the literature data. The data were collected through patient interviews by the author. SPSS 11.0 package software was used to analyse the collected data, and the percentage estimations, Chi- square and Fisher Chi-square relevance tests were implemented to evaluate the collected data. The results demonstrate that 42.7% and 42.5% of the patients had postoperative complaints of abdominal distension and nausea and vomit respectively.