Meme kanseri cerrahi girişimlerinde hasta/hasta yakını bilgilendirme örnek illüstrasyon uygulaması
Sample illustration implementation of informing patient and patient relative in breast cancer surgical interventions
  1. Tez No: 702434
  2. Yazar: SEMA ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SAVAŞ YÜRÜKER, PROF. DR. ALİ SEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Resimleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Bu kanser türünün kadınlarda sıkça görülüyor olması tedavi sürecinde erken tanının önemini de beraberinde getirmektedir. Erken tanıya yönelik çeşitli sağlık kuruluşları tarafından birçok görsel ifadelere yer verildiği de görülmektedir. Hasta kanser teşhisi konulduktan sonraki süreçte tedavi içeriğini bilmek ve vücudunda yapılacak girişimlerle ilgili izin vermek ya da vermemek hakkına da sahiptir. Bu bağlamda hastanın bilgi alma hakkı ve doktorun hastayı bilgilendirme yükümlülüğü hasta aydınlatılmış onamı ile düzenlenmiş ve uygulamaya konulmuştur. Cerrahi girişimler hastanın karşılaştığı yeni bir durum olması sebebiyle aydınlatılmış onamın önemli olduğu bir alandır. Meme kanserinde cerrahi tedavi hastalığın evresine, hastanın sağlık durumuna ve hastanın isteğine göre değişmektedir. Hastalara sunulan tedavi seçenekleri sözlü ifadelerle olmakta ve yazılı onam ile de tedavi kararı onaylanmaktadır. Hasta aydınlatılmış onamının yazılı ve tıbbi terminoloji içermesi tedavi sürecini zorlaştırmakta cerrah hastayı tıbbi terminolojiden uzaklaştırıp anlatamamakta, hasta tıbbi terminolojiyi anlayamamaktadır. Bu süreç hastada strese ve kaygıya sebebiyet vermekte hastanın hastalığı kabul etme ve tedaviye başlama sürecini de uzatmaktadır. Yazılı ve tıbbı terminolojinin yoğun olduğu kaynaklara göre görsel kaynakların anlama, öğrenme ve hatırlama üzerindeki etkisinin yüksek olduğunu destekleyen bilimsel çalışmalar da literatürde açıkça görülmüştür. Bu araştırmada öncelikle literatür taraması yapılmış, alanında uzaman cerrah eşliğinde ameliyat ortamında ameliyatlar gözlemlenmiş ve meme kanserindeki cerrahi girişim prosedürleri, hasta hasta yakını bilgilendirmede kullanılan kaynaklar incelenmiş, söz konusu hastalığın tespit sürecine ilişkin görsel ifadelerin sadece tespit etme sürecini kapsayan afişler ve broşürlerle sınırlı olduğu gözlemlenmiştir. Hastalığı teşhis edildikten sonraki sürece ilişkin hastanın vücudunda yapılacak cerrahi girişimleri içeren görsel kaynakların olmadığı saptanmıştır. Bu bağlamda meme kanseri cerrahisine ilişkin hastanın vücudunda yapılacak cerrahi girişim prosedürünü içeren hasta hasta yakını bilgilendirmede örnek bir illüstrasyon uygulaması hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the most commonly seen type of cancer in women. The prevalence of this type of cancer in women brings along the importance of early diagnosis in the treatment process. It is also seen that various healthcare organizations give space to many visual expressions for early diagnosis. In the process following being diagnosed with cancer, the patient also has the right to know the content of the treatment and give permission for or refuse the interventions to be made on her body. In this sense, the patient's right to demand information and the doctor's obligation to inform the patient have been arranged and put into practise with informed consent. Since surgical interventions are new situations faced by the patient, it is a field where informed consent is significant. Surgical treatment in breast cancer varies according to the stage of the disease, the patient's medical condition and wishes. The treatment options provided to the patients are carried out verbally and the treatment decision is approved with written consent. That the patient informed consent involves written and medical terminology makes the treatment process difficult, the surgeon is unable to move the patient away from medical terminology and explain it, thus the patient cannot understand the medical terminology. This process causes stress and anxiety in the patient, slows down the process of accepting the disease and starting treatment as well. It is clearly seen in the literature that there are scientific studies supporting higher effect of visual resources on understanding, learning and remembering, compared to the sources which have intensive written and medical terminology. In this research, initially, a literature review was made, then surgical operations were observed in their real environment in company with an expert in the field. The surgical intervention procedures in breast cancer and the resources used to inform patients and their relatives were examined. Thus, it was observed that the visual expressions concerning the determination process of the disease are limited to posters and brochures including merely the diagnosisprocess. It was determined that there were no visual resources involving surgical interventions that are planned to be performed on the patient's body. Within this context, a sample illustration application has been prepared to inform patients and their relatives that include the surgical intervention procedures to be implemented on the patient's body regarding breast cancer surgery.