Maternal çinko eksikliği oluşturulmuş dişi sıçanlarda çinko eksikliği ve desteğinin pubertal parametreler üzerine etkisi
The effect of zinc deficiency and supplementation on pubertal parameters in female rats with maternal zinc deficiency
- Tez No: 734626
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Vücudumuzda bulunan eser elementlerden biri olan çinko hücrede çeşitli biyokimyasal süreçlerde rol oynar. GnRH salgılanmasını indükleyen Kisspeptin ve reseptörü GPR54 üreme fonksiyonlarının ana düzenleyecisi kabul edilir. GnRH hormonun en önemli formu olan GnRH-1'in işlenmesinde çinkonun ve GnRH salgısının ergenlik öncesi baskılanmasında bazı çinko parmak proteinlerinin rolü olduğu gösterilmiştir. Özellikle GATAD1'in puberte sürecinde düzenleyici rol üstlendiği belirtilmiştir. Yine GnRH salgısıyla düzenlen LH ve FSH seviyeleri ile çinko seviyeleri arasında bir ilişkiden söz edilebilir. Yine besin alımının düzenleyicilerinden NPY ve leptinin fonksiyonları çinko ile ilişkilir. Bu çalışmanın amacı; ergenliğe girişte etkili olan bu hormonal faktörlerin ilişkilerini düzenleyen moleküler yolaklarda çinkonun olası etkilerinin araştırılmasıdır.Çalışma Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden elde edilen erişkin sıçanlardan doğan yavru dişi sıçanlar üzerinde, protokolün aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylanması üzerine gerçekleştirildi. Gebeliği belirlenen 20 adet dişi sıçan arasından deney grubunu oluşturmak üzere 15 tanesi, gebelik başlangıcından doğum sonrası 21. güne kadar çinko eksik diyetle beslenmiştir. Kalan 5 adet sıçana ise standart sıçan yemi ile diyet programı uygulanmış ve yavrularından kontrol grubu oluşturulmuştur. Toplamda 40 adet yavru dişi sıçan üzerinde gerçekleştirilen çalışmada hayvanlar 4 gruba ayrıldı. Grup 1: Maternal çinko eksikliği oluşturulmuş ve devamında çinko eksik diyetle beslenen grup, Grup 2: Maternal çinko eksikliği oluşturulmuş ve devamında normal diyetle beslenen grup, Grup 3: Maternal çinko eksikliği oluşturulmuş ve devamında intraperitonel çinko takviyesi yapılan grup, Grup 4: Normal diyetle beslenmiş annelerden doğan devamında normal diyetle beslenen kontrol grubu. 45 gün süren çinko desteğini takiben genel anestezi altında sakrifiye edilen hayvanlardan alınan hipotalamus doku örneklerinde gerçek zamanlı PCR yöntemiyle GATAD-1 geninin, kisspeptinin, GnRH, NPY translasyonundan sorumlu genlerin ekspresyon düzeyleri tayin edildi. ELISA yöntemiyle ise serum Kisspeptin, GnRH, FSH, LH, Leptin, NPY düzeyleri, sıçan kiti kullanılarak belirlenirken spektrofotometrik yöntemle ise serum çinko düzeyleri tayin edildi.
Özet (Çeviri)
Zinc, one of the trace elements in our body, plays a role in the biological processes in the cells. Kisspeptin that induces GnRH secretion and receptor of kisspeptin are known that main regulator of reproduction functions. It has been shown that zinc in the processing of GnRH-1, the most important form of the GnRH hormone, and some zinc finger proteins play a role in the suppression of GnRH secretion before puberty. Especially GATAD1 plays prominent roles in the puberty processes. Again, it can be mentioned that there is a relationship among zinc levels and LH and FSH levels regulated by GnRH secretion. Also, NPY and leptin, one of the nutritional intake regulators, are associated with zinc. The purpose of this study was to investigate the possible effects of zinc in molecular pathways regulating the relationships of hormonal factors that are effective in entering puberty. The study was carried out on female juvenile rats born from adult rats obtained from Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Center, after the protocol was approved by the ethics committee of the same center. Among the 20 female rats whose pregnancy was determined, 15 of them were fed with a zinc deficient (28.20 mg/kg zinc) diet from the beginning of pregnancy until the 21st day after birth to form the experimental group. The remaining 5 rats were given a diet program with standard rat chow and a control group was formed from their offspring. In the study carried out on 40 female baby rats, the animals were divided into 4 groups. Group 1: The group with maternal zinc deficiency and subsequently fed with a zinc-deficient diet, Group 2: The group with maternal zinc deficiency and subsequently fed with a normal diet, Group 3: The group with maternal zinc deficiency followed by intraperitoneal zinc supplementation, Group 4: A control group consisting of mothers fed a normal diet followed by a normal diet. Expression levels of GATAD1 gene, kisspeptin, GnRH, NPY translation genes were determined by real-time PCR method in hypothalamus tissue samples taken from animals sacrificed under general anesthesia after 45 days of zinc supplementation. While serum Kisspeptin, GnRH, FSH, LH, Leptin, NPY levels were determined by ELISA method using rat kit, serum zinc levels were determined by spectrophotometric method.