Normal, hiperplastik ve neoplastik endometriumda östrojen reseptör alfa (ERa), nöropilin 1 (NRP1) ve E-cadherin ekspresyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of estrogen receptor alpha (ERa), neuropilin 1 (NRP1) and E-cadherin expression in normal, hyperplastic, and neoplastic endometrium
  1. Tez No: 734627
  2. Yazar: EBU BEKİR SIDDIK YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERTİHAN KURDOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada endometriumun benign proliferatif fazında, bu fazdan endometrium kanseri (EK)'ye giden ara süreçte görülebilen atipisiz ve atipili endometrial hiperplazide (EH) ve endometrioid tip endometrial adenokarsinomda (EA) östrojen reseptör alfa (ÖR), nöropilin 1 (NRP1) ve E-cadherin ekspresyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal-method: Proliferatif endometrium (PE) (n=23); atipisiz (n=16) veya atipili (n=13) EH ve endometrioid tip EA (n=45) patolojik tanılı toplam 97 spesmene ait parafin bloklar ÖR, NRP1 ve E-cadherin ile immün boyanarak bu dokulara ait hücrelerdeki ekspresyon yüzdeleri ile yoğunlukları sırasıyla nükleer, sitoplazmik ve mebranöz alanlarda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; it was aimed to evaluate the expression of estrogen receptor alpha (ERα), neuropilin 1 (NRP1) and e-cadherin in the benign proliferative phase of the endometrium, in the endometrial hyperplasia (EH) with and without atypia- which can be seen in the intermediate period from benign proliferative phase to endometrial cancer (EC) and in endometrioid type endometrial adenocarcinoma (EA). Materials-methods: Paraffin blocks of 97 specimens with pathological diagnosis of proliferative endometrium (PE) (n=23), EH without atypia (n=16), EH with atypia (n=13) and endometrioid type EA (n=45) were immunostained with ERα, NRP1 and e-cadherin. Expression percentages and intensities in cells belonging to these tissues were evaluated in nuclear, cytoplasmic and membranous areas, respectively.