Ketiapin'in YPSK ve UV spektrofotometrik yöntemlerle farmasötik preperatlardaki miktar tayini
Development and validation of HPLC ultraviolet detection method for quetiapine fumarate estimation in pharmaceutical formulation
- Tez No: 734629
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSEL ARLİ, PROF. DR. SİNEM ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ketiapin fumaratın miktar tayini için, düzenli kalite kontrol değerlendirmesi ve in vitro araştırmalar için kullanılabilecek hızlı, spesifik, kolay, ucuz ve hassas yüksek performanslı sıvı kromatografi (HPLC) ve UV spektrometrisi yöntemleri geliştirilmiştir. Pik simetrisi, hızlı analiz süresi ve en iyi ayırım için sabit faz olarak Raptor C18 250 x 4,6 mm kolonu kullanılmıştır. Akış hızı 1 mL/dk, enjeksiyon hacmi 10 uL ve ortam sıcaklığı 25 °C olarak belirlenmiştir. Hareketli faz %60 disodyum hidrojen fosfat Na2HPO4 tamponu (pH: 6) ve %40 ACN olacak şekilde izokratik olarak çalışılmıştır. Analitin varlığı 225 nm dalga boyunda tespit edilmiştir. Geliştirilen yöntem, SST'nin tüm onay gereksinimlerini karşılamıştır. Yöntem baştan sona incelenmiş ve sonuçlar, farmasötik formülasyonlarda ve in vitro çalışmalarda ketiapin fumarat miktar tatini için kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For determining quetiapine fumarate, a validated, quick, specific, easy, inexpensive, and accurate high performance liquid chromatography ultraviolet detection HPLC UV approach that may be utilized for regular quality control evaluation and in vitro research has been established. Due to its peak symmetry, resolution, and quick analysis time, the selected column Raptor C18 250 x 4.6 mm provided the best separation. Flow rate was 1 min-1 and the injection volume was adjusted to 10 L, the ambient temperature was 25 °C. The mobile phase was containing a buffer of 60% disodium phosphate Na2HPO4 and acetonitrile 40% ACN at pH 6. The analyte was detected using a UV detector at 225 nm. The developed method fulfilled all of the SST's approval requirements. The method has been thoroughly examined, and the results indicate that it may be used for the estimation of quetiapine fumarate in pharmaceutical formulations and in vitro studies.