Antioxidants and inflammatory biomarkers in rheumatoid arthritis
Romatoid artritte antioksidanlar ve inflamatuar biyobelirteçler
  1. Tez No: 734660
  2. Yazar: AHMED FADHIL YASIR AL-ZAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ŞAHİN YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Romatoid artritli (RA) bireylerde inflamatuar veya antioksidan belirteçlerin yüksek olup olmadığını belirlemeyi amaçlayan bu çalışmada. Çalışma Ocak-Nisan 2021 tarihleri arasında Irak'ta eğitim hastaneleri ve özel kliniklerde gerçekleştirildi. Çalışmaya daha önce RA tanısı almış 81 hasta ve 50 sağlıklı kontrol (HCS) dahil edildi. Tüm katılımcılara Adiponektin (ADP), Malondialdehit (MDA), Protein karboniller (PC), Katalaz (CAT) ve Süperoksit dismutaz (SOD) olan Biyokimyasal Parametreler için testler yapıldı. Sonuçlar, ADP, MDA ve PC'de RA hastaları ve HCS arasında karşılaştırıldığında önemli bir artış olduğunu gösterdi. CAT ve SOD konsantrasyonlarında ise önemli düşüşler oldu. ROC eğrisi, ADP ve MDA'nın eğrisi altındaki alanın (AUC) çok yüksek olduğunu gösterdi. PC ve SOD'nin AUC'si adil ve CAT'nin AUC'si zayıftı. Çalışma, çalışılan parametreler üzerinde yaş, cinsiyet ve VKİ'nin hiçbir etkisinin olmadığı sonucuna varmıştır. Düşük antioksidan seviyeleri, oksidatif stres seviyelerinin yükselmesine yol açabilir ve bu yükselme, reaktif oksijen türlerinin (ROS) üretimindeki artışla ilişkili olabilir. ADP ve MDA, RA için mükemmel bir prognostik göstergedir. PC ve SOD, makul bir prognostik gösterge olarak kabul edilebilir. CAT, RA için kötü bir prognostik göstergedir.
Özet (Çeviri)
In curent study which aimed to determine if individuals with rheumatoid arthritis (RA) have elevated inflammatory or antioxidant markers. The study was carried out between January to April 2021 in teaching hospitals and private clinics in Iraq. The study included 81 patients previously diagnosed with RA and 50 healthy controls (HCS). All participants underwent tests for the Biochemical Parameters which are: Adiponectin (ADP), Malondialdehyde (MDA), Protein carbonyls (PC), Catalase (CAT), and Superoxide dismutase (SOD). The results showed that there were significant increased in comparison between RA patients and HCS in ADP, MDA, and PC. while there were significant decreased in CAT and SOD concentrations. The ROC curve showed that the area under the curve (AUC) of ADP and MDA was very high. while the AUC of PC and SOD was fair and the AUC of CAT was poor. The study concluded that there were no effects of age, gender, and BMI on the studied parameters. Low levels of antioxidants can lead to elevate the levels of oxidative stress and this elevated may be related to an increase in the production of reactive oxygen species (ROS). ADP and MDA is an excellent prognostic indicator for RA. PC and SOD can considered a fair prognostic indicator. CAT is a poor prognostic indicator for RA.