Gece idrar kaçıran çocuklarda uyku kalitesinin yaşam kalitesine etkisi
The effect of sleep quality on life quality of children with nocturnal enuresis
  1. Tez No: 734661
  2. Yazar: BÜŞRA ALTINDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, gece idrar kaçıran çocuklarda uyku kalitesinin yaşam kalitesine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırma“İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanesi”çocuk ürolojisi polikliniğinde Aralık 2019 – Aralık 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Evrendeki birey sayısı bilinmediğinden“Evrendeki Birey Sayısı Bilinmeyen Örneklem Büyüklüğü Formülü”kullanılarak örnekleme alınacak birey sayısı hesaplandı ve bu sayıya ulaşılana kadar araştırmaya devam edildi. Çalışmanın örneklemini belirlenen seçim kriterlerine uyan 210 çocuk ve anne / baba oluşturdu. Veriler“Kişisel Özellikler Bilgi Formu”,“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi”ve“Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri”ile toplandı. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) programı kullanıldı ve Kolmogorov-Smirnov testi, Bağımsız Örneklem t Testi, NOVA (Varyans) Analizi, Tukey testi, Pearson korelasyon testi, Çoklu Linear Regresyon analizinden yararlanıldı. Çalışmaya katılan çocukların yaş ortalaması 9,86±1,23 olarak bulundu. Uyku Alışkanlıkları Ölçeği puanlarına göre çocukların %74,8'inde uyku sorunu olduğu belirlendi. Yaşam Kalitesi Ölçeği puanlarıyla arasında istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönlü bir ilişki olduğu bulundu. Uyku sorunu olan çocukların kalitesiz uykuya sahip olduğu kabul edildi. Yaşam kalitesi üzerinde uyku alışkanlıklarının ve gece idrar kaçırma yüzünden okula gidememe durumunun etkili olduğu bulundu. Gece idrar kaçıran çocukların uyku alışkanlıklarına ait sorunların artması sonucu uyku kalitesinin azalması ile çocukların yaşam kalitesinin düştüğü ve birbirleri ile doğru orantılı olarak ilişkili olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was carried as a descriptive study to determine the effect of sleep quality on quality of life in children with nocturnal enuresis. This study was carried out in the pediatric urology outpatient clinic of“Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital”between December 2019 and December 2020. Since the number of individuals in the universe is not known, the number of individuals to be sampled was calculated using the“Sample Size Formula of Unknown Number of Individuals in the Universe”and the research continued until this number was reached. The sample of the study consisted of 210 children and parents who met the selected selection criteria. Data were collected with the“Personal Characteristics Information Form”,“Child Sleeping Habits Questionnaire”and“Pediatric Quality of Life Inventory”. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 25.0 (IBM Corp., Armonk, NY, USA) program was used for statistical analysis of the data and Kolmogorov-Smirnov test, Independent Sample t Test, NOVA (Variance) Analysis, Tukey test, Pearson correlation test, Multiple Linear Regression analysis used. The mean age of the children participating in the study was found to be 9.86±1.23. According to the Sleep Habits Scale scores, it was determined that 74.8% of the children had sleep problems. It was found that there was a statistically significant and negative correlation between the Quality of Life Scale scores. Children with sleep problems were considered to have poor quality sleep. Sleep habits and not being able to go to school due to nighttime urinary incontinence were found to be effective on quality of life. It was determined that the sleep quality of the children with urinary incontinence increased as a result of the increase in sleep habits, and the quality of life of the children decreased and was directly proportional to each other.