Romatoid artrit hastalarında bazı selenyum biyogöstergelerinin araştırılması
Investigation of some selenium biomarkers in rheumatoid arthritis patients
  1. Tez No: 1000173
  2. Yazar: FATMA ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Romatoid artrit (RA); genetik yatkınlık, epigenetik süreçler ve çevresel faktörlerin etkileşimiyle tetiklenen, eklem yıkımı ve sistemik inflamasyonla karakterize kompleks bir otoimmün hastalıktır. Hastalığın patogenezinde, bağışıklık hücrelerinin aşırı aktivasyonu ve inflamatuar medyatörlerin kontrolsüz üretimi kritik rol oynamaktadır. Bu süreçte, antioksidan ve immünomodülatör özellikleriyle bilinen selenyum (Se) ile nükleik asit metabolizması ve doku onarımında hayati önem taşıyan çinko (Zn) ve bakır (Cu) gibi eser elementlerin homeostazı, hastalığın seyri açısından belirleyicidir. Çalışmamızda RA tanılı bireyler ile sağlıklı kontrollerin plazma SELENOP, serum Se, Cu ve Zn düzeyleri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular; RA grubunda plazma SELENOP ve serum Se düzeyleri ile Cu/Zn oranlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir (p < 0.001). Buna karşın, serum bakır ve çinko seviyelerinin hasta grubunda istatistiksel olarak daha yüksek olduğu saptanmıştır (p < 0.001). Elde edilen veriler, RA patofizyolojisinde proinflamatuar sürecin ve piroptozis kaynaklı hücresel hasarın, eser element dengesizliği ile yakından ilişkili olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle plazma SELENOP ve Se düzeylerindeki düşüşün yanı sıra Cu/Zn oranındaki sapmalar, sistemin bağışıklık statüsünü ve inflamatuar yıkımın derinliğini yansıtan önemli biyokimyasal göstergelerdir. Bu parametrelerin rutin klinik izleme dahil edilmesi, hastalığın prognozunu anlamada ve yeni terapötik stratejiler geliştirmede stratejik bir öneme sahiptir. Söz konusu mekanizmaların tam olarak aydınlatılması için çok merkezli, bölgeler arası ve prospektif deneysel çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rheumatoid arthritis (RA) is a complex autoimmune disease characterized by joint destruction and systemic inflammation, triggered by the interaction of genetic predisposition, epigenetic processes, and environmental factors. In the pathogenesis of the disease, the overactivation of immune cells and the uncontrolled production of inflammatory mediators play a critical role. In this process, the homeostasis of trace elements such as selenium (Se), known for its antioxidant and immunomodulatory properties, and zinc (Zn) and copper (Cu), which are vital for nucleic acid metabolism and tissue repair, is crucial for the course of the disease. In our study, plasma selenium (Se), serum Se, Cu, and Zn levels were comparatively analyzed in individuals diagnosed with RA and healthy controls. The findings showed that plasma selenium (Se) and serum Se levels, as well as the Cu/Zn ratio, were significantly lower in the RA group compared to the control group (p < 0.001). In contrast, serum copper and zinc levels were statistically higher in the patient group (p < 0.001). The data obtained reveal that the pro-inflammatory process and pyroptosis-induced cellular damage in the pathophysiology of RA are closely related to trace element imbalance. In particular, decreases in plasma selenope and selenium levels, as well as deviations in the Cu/Zn ratio, are important biochemical indicators reflecting the immune status of the system and the depth of inflammatory destruction. Inclusion of these parameters in routine clinical monitoring is of strategic importance in understanding the prognosis of the disease and developing new therapeutic strategies. Multicenter, cross-regional, and prospective experimental studies are needed to fully elucidate these mechanisms.